Yandex Metrica

Sitede Ara

Selçuk Bayraktar o anları paylaştı: Bayraktar TB3 bir testi daha başarıyla tamamladı

Selçuk Bayraktar o anları paylaştı: Bayraktar TB3 bir testi daha başarıyla tamamladı

Türk Deniz Kuvvetleri'nin envanterine geçtiğimiz yıl katılan TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisinin vurucu güçlerinden biri olması beklenen Bayraktar TB3 silahlı insansız hava aracının testleri hızla devam ediyor. 

Gündem

14.06.2024, 21:06

Selçuk Bayraktar, TCG Anadolu'dan yakın zamanda ilk uçuşunu yapması beklenen Bayraktar TB3'ün test uçuşuna ait yeni görüntüler paylaştı. 

TCG Anadolu'nun pistine teker koymasına az zaman kalan Bayraktar TB3'ün rampa testleri Çorlu'da devam ediyor. Baykar tarafından yerli ve milli imkanlar ile üretilen Bayraktar TB3 silahlı insansız hava aracı başarılı testlerini sürdürüyor. BAYKAR Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3'ün 53. test uçuşundarampa kalkış testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıkıma son vermek için İsrail durdurulmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıkıma son vermek için İsrail durdurulmalı Haberi Görüntüle

İHRACAT ŞAMPİYONU

Bayraktar TB2, Akıncı TİHA ve Kızılelma insansız savaş uçağını geliştiren Baykar firmasının son ürünü Bayraktar TB3 olmuştu. Şuana kadar devlet desteği ve kredi almadan tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, ihracatta büyük bir atılım yaptı. 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirlerinin %90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yaptı. Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar’ın hâlihazırda imzalanan sözleşmelerinin %97.5’i ihracat kaynaklıdır. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülke ile olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading