banner2

Sel felaketi sonrasında ortaya çıktı! Karadeniz'de korkutan görüntü

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (UHUZAM), Batı Karadeniz'de meydana gelen ve 81 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketinin verdiği zararı uzaydan görüntüledi.

Gündem 23.08.2021, 15:00 23.08.2021, 15:09
Abone ol
Sel felaketi sonrasında ortaya çıktı! Karadeniz'de korkutan görüntü

İTÜ UHUZAM Müdürü ve İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yanalak, uydudan alınan görüntülerde köprü ve yollarda ağır hasarlar olduğunu ifade ederek, 'Abana bölgesinde bir delta oluştuğunu görebiliyoruz. Yine bütün havza boyunca taşınabilen malzemelerin selle birlikte taşınıp yığıldığını görebiliyoruz. 30 metre genişliğinde olan dere yatağı sel sonrası 300- 350 metrelere kadar yayıldı' sözlerine yer verdi.

81 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'nin ilk uydu yer istasyonunun kurulduğu İstanbul Teknik Üniversitesi, 81 kişinin hayatını kaybettiği korkunç sel felaketinde ortaya çıkan boyutu uydu kamerasıyla görüntüledi.

SELİN VERDİĞİ HASARLAR GÖRÜNTÜLENDİ

UHUZAM olarak sel bölgesinin uydu görüntülerini temin edebildiklerinin söyleyen İTÜ UHUZAM Müdürü ve İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yanalak, "Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi , olarak yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle sel felaketi sonrası oluşan hasarlar üzerine bir çalışma yaptık.

İşte ortaya çıkan o korkunç kare...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!