banner2

Seçimlerden umduğunu bulamadı! İki yüzlü The Economist yola geldi: Anketlere kandık!

İkinci tura kalan seçimlerle ilgili yorum yapan İngiliz dergisi The Economist seçim sonrası 'U' dönüşü yaparak ağız değiştirdi. Seçim gününe kadar CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu için methiyeler dizen dergi, "İkinci turda Erdoğan seçimin açık ara favorisi" sözlerine yer verirken Kılıçdaroğlu ve partisinin hezimete uğradığını ve anketlerin kendilerini yanılttığını söyleyerek daha önce yaptıkları algı operasyonlarını örtbas etmeye çalıştı.

Gündem 16.05.2023, 09:03 16.05.2023, 09:49
Abone ol
Seçimlerden umduğunu bulamadı! İki yüzlü The Economist yola geldi: Anketlere kandık!

Türkiye'nin seçim maratonunu en başından beri takip eden İngiliz dergi The Economist pazar günü gerçekleşen seçim sonuçlarının ardından efsane bir geri vites yaptı. 14 Mayıs'a kadar Başkan Recep Tayyip Erdoğan hakkında skandal ifadelere yer veren ve CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu güzellemesi yapan gazete, oy oranları ortaya çıkmaya başladıktan sonra taraf değiştirdi.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde, hiçbir adayın seçilme yeterliliğini kazanamadığını, daha önceden ilan edilen Seçim Takvimi'ne göre, 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verildiğini bildirdi.Yener, Kurul üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, dünkü Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin açıklama yaptı. Başkan Yener, oy verme sırasında sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybeden sandık görevlisi ile 2 seçmen için başsağlığı dileğinde bulundu. Seçim sürecinde zorlu bir çalışma dönemi geçiren tüm personel ve sandıklarda görev alan kamu görevlilerine teşekkür eden Yener, süreçte olgunlukla sonuçları bekleyen seçmenlere, çalışmalarına destek sağlayan tüm kamu kurumları ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

YURT İÇİ KATILIM ORANI YÜZDE 88,92

YSK'ya gelen verileri açıklayan Yener, saat 15.15 itibarıyla yurt içi sandıklarının yüzde 100 oranında açıldığını, yurt içi katılım oranının 88,92 olduğunu bildirdi.Yurt dışında ise 52,69 oranında bir katılım gerçekleştiğini aktaran Yener, yurt dışında veri girişi devam eden 35 bin 874 oy bulunduğunu söyledi.

İKİNCİ TUR 28 MAYIS'TA 

Kesin sonuçların ilanından sonra yurt dışında oy verme işlemlerinin 20 Mayıs'ta başlayacağını kaydeden Yener, "Yurt içinde ise 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Bu dönemde de birinci tur oylamada olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyondaki konuşmaları için kura çekimi ve konuşmaları gerçekleştirilecektir. 28 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci oylamasının Türk milletine, Türk demokrasisine, cumhurbaşkanı adaylarımıza ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını dileriz." diye konuştu.

SONUÇLARDAN SONRA TARAF DEĞİŞTİRDİLER 

Türkiye'nin seçim maratonunu en başından beri takip eden İngiliz dergi The Economist ise pazar günü gerçekleşen seçim sonuçlarının ardından efsane bir geri vites yaptı. 14 Mayıs tarihine kadar Başkan Recep Tayyip Erdoğan hakkında skandal ifadelere yer veren ve CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu güzellemesi yapan gazete, oy oranları ortaya çıkmaya başladıktan sonra taraf değiştirdi.

"KILIÇDAROĞLU BEKLEDİĞİNİN ALTINDA ALDI"

Dün "Kemal Kılıçdaroğlu ağır bir hezimete uğradı" minvalinde açıklama yapan dergi, dün akşam saatlerinde ise sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Türkiye'deki seçimlerle ilgili bir analize yer verdiği haberini paylaştı.İki hafta sonra ikinci turun olacağını ifade eden dergi, "Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu yalnızca yüzde 45 oy alabildi. Bu her ne kadar ikinci tur için yeterli olsa da durum hem anketörlerin hem de Kılıçdaroğlu'nun beklediğinin çok altında kaldı" dedi.Milletvekilliği seçimlerinden de bahseden The Economist, "Kılıçdaroğlu ve partisi CHP, sandalye seçimlerinde daha da kötü bir performans sergiledi" açıklamasında bulundu.

"SEÇİMDE KÖTÜ BİR PERFORMAN SERGİLEDİ"

Türkiye'de halkın demokrasiden vazgeçmediğine dikkat çeken dergi, "Türkler demokrasiden vazgeçmedi. Uygun seçmenlerin yüzde 88'inden fazlası 14 Mayıs'ta sandık başına gitti. Bu herhangi bir standarda göre çok yüksek bir sayı. Aynı zamanda gerilimli seçim sürecine rağmen ülkede herhangi bir olay yaşanmadı" açıklamasında bulundu.The Economist'ten dün de benzer bir haber gelmişti. Gazete, "Recep Tayyip Erdoğan, rakibinin çok önünde gol attı" başlıklı bir haber yayımlamıştı.Haberde, "Oranlar hem anketörlerin hem de Kılıçdaroğlu'nun beklediğinin çok altında kaldı" sözlerine yer verildi. Haberin devamında ise "Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki CHP, 600 sandalyeden yaklaşık 211'ine kavuştu. Yüzde 35'lik oy oranlarıyla parlamento seçimlerinde de oldukça kötü bir performans sergiledi" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!