Seçimlerde ne kadar Suriyeli oy kullanacak? Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı kaç?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'deki 1 milyon Suriyelinin ülkelerine "gönüllü dönüşüyle" ilgili hazırlık yaptıklarını söyledi. Hal böyle olunca vatandaşlar arama motorlarında, "Seçimlerde ne kadar Suriyeli oy kullanacak? Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı kaç?" sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. İşte detaylar...

Gündem 18.05.2022, 10:28 18.05.2022, 10:33
Abone ol
Seçimlerde ne kadar Suriyeli oy kullanacak? Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı kaç?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bulunan başta Azez, Cerablus, El Bab ve Tel Abyad kökenliler olmak üzere 13 bölgeye 1 milyon kişinin dönüşü için bir proje hazırladıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra vatandaşlar, "Seçimlerde ne kadar Suriyeli oy kullanacak? Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı kaç?" sorularının yanıtlarını araştırır oldu. İşte ayrıntılar...

SEÇİMLERDE NE KADAR SURİYELİ OY KULLANACAK?

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Müdürlüğü tarafından net bilgi verildi. Hürriyet'e konuşan Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok seçimlerde ne kadar Suriyelinin oy kullanacağını açıkladı.

Türk vatandaşı olan Suriyelilerin yüzde 50'sine yakın bir kısmının Türk vatandaşı dahi olmadığını vurgulayan Ok, "Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki" şeklinde konuştu.

DEVLET SURİYELİLERE MAAŞ MI VERİYOR?

Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sağladığı fon ile sosyal uyum yardımı adı altında 1 milyon 800 bin Suriyeli’ye, aylık 155 lira Kızılay kart üzerinden ödeniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!