banner2

Seçim tarihi değişiyor mu AK Parti'nin oyları neden yükselişte? Mustafa Şen'den dikkat çeken açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 2023 yılının Haziran ayında yapılması beklenen seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada ''Seçimin öne alınması konusunun Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ilgisi yok. Haziran ayı hac dönemine denk geliyor. Seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tur bayram tatiline denk geliyor. Bu iki duruma göre bir ayarlama yapılabilir. Belirlenmiş bir tarih yok. TBMM’de konuşulsun, orada yapılsın isteriz.'' dedi. Mustafa Şen, AK Parti'nin oylarının neden yükselişe geçtiğini de anlattı.

Gündem 29.11.2022, 07:57 29.11.2022, 08:34
Abone ol
Seçim tarihi değişiyor mu AK Parti'nin oyları neden yükselişte? Mustafa Şen'den dikkat çeken açıklama

2023 yılının Hazirana yında yapılması beklenen seçimler öncesi Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip olarak açıklandı ancak Millet İttifakı henüz adayını açıklamadı. Muhalefetteki 6’lı masa çalışmalarını hızlandırırken Güçlendirmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği önerilerini açıkladılar. Altılı masa kimi aday yapacak hangi lider ön plana çıkacak henüz belli değil. Peki anketler ne diyor? 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, tüm bu sorulara yanıt verdi.

''MUHALEFET KAPILARI KAPATMASAYDI HER ŞEYİ KONUŞURDUK''

Hürriyet gazetesine konuşan Mustafa Şen, ''Cumhurbaşkanlığı sistemini CHP getirseydi, anlata anlata uzaya çıkarırlardı. İktidara gelmeleri halinde sistemi en çok onlar savunacak, saray dedikleri Külliye’den de çıkmayacaklar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne sadece biz yaptık diye karşılar. Biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, onlar da parlamenter sistemi kutsamamalılar. Cumhurbaşkanlığı sisteminin revize edilebileceğini söylüyoruz. Muhalefetin kapıları tamamen kapatma söylemi yanlış. Muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk.” dedi.

SEÇİM TARİHİ DEĞİŞECEK Mİ?

Mustafa Şen, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “Mart ayında baskın seçim” iddiasını yalanlarken şu ifadeleri kullandı; ''Mart ayında niye seçim olsun? Seçimin öne alınması konusunun Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ilgisi yok. Haziran ayı hac dönemine denk geliyor. Seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tur bayram tatiline denk geliyor. Bu iki duruma göre bir ayarlama yapılabilir. Belirlenmiş bir tarih yok. TBMM’de konuşulsun, orada yapılsın isteriz.”

'ÜÇÜNKÜ KEZ ADAY OLAMAZ' İDDİASINA YANIT

Demokrat Parti Lideri Gültekin Uysal’ın “Erdoğan üçüncü kez aday olamaz” iddiasına yanıt veren Mustafa Şen, ''Hangi dünyada yaşıyorlar, yeni sisteme göre Erdoğan ikinci kez aday olacak. Deliye anlatsanız anlar.'' şeklinde konuştu.

İYİ PARTİ'YE YAPILAN ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti’ye yaptığı “Masadan kalkın” çağrısıyla ilgili de konuşan Mustafa Şen, ''Bu ülkenin duvarına taş koyacak, bunu da dışarı söylemeyecek herkesle duvar örmeye varız. Söz konusu çağrı seçim için de olabilir seçim sonrası için de. Siyasi çekişme olur ama memleket meselesi olunca kavga çekişme olmaz. Dün kavga ettiğiniz biriyle, bugün konuşup yürüyebilmelisiniz. Temel hedef tam bağımsız, büyük Türkiye. Bu yola baş koyan herkesle çalışılır.” dedi.

AK PARTİ'NİN OYLARI NEDEN YÜKSELİŞTE?

Daha önce yaptığı açıklamada “Erdoğan’ın oy oranı yüzde 52, AK Parti’nin oy oranı yüzde 42” diyen Mustafa Şen, AK Parti'nin oy oranı hakkında bilgi verirken yükselişin nedenlerini ise şu şekilde anlattı; ''Temel faktör ekonomide özellikle dar gelirlilere yönelik atılan adımlar, özellikle de asgari ücretteki artış. Enflasyonun artış hızının azalması diğer bir faktör. Cumhurbaşkanı’nın liderliğinin dünya çapında bir anlamda ‘level’ atlaması. BM’nin çözmesi gereken problemi BM Genel Sekreteri’ni Türkiye’ye getirerek çözmesi yani küresel liderlik. 6’lı masanın yerli, milli olarak algılanmaması. Sorunları Erdoğan’ın çözeceğine ilişkin inanç. Sorunları ‘Kim çözer?’ sorusu yöneltildiğinde ‘Erdoğan çözer’ yanıtı alınıyor.''

Mustafa Şen kimdir? Mustafa Şen ne dedi? Mustafa Şen-İlber Ortaylı olayı  nedir? - Timeturk Haber

Z KUŞAĞI NE İSTİYOR?

Yüzde 38-39 oy oranıyla Erdoğan’ın birinci lider çıktığını söyleyen Mustafa Şen, Z kuşağının önceliklerini ise şu şekilde sıraladı; Gelecekleri, gelecek kaygıları birinci sırada. Kendi gelecekleri ile ülkelerinin geleceğinin aynı şekilde hizalanmasını istiyorlar. Ekonomide rahatlama istiyorlar. Üçüncü meseleleri ise iş. Togg gençler arasında çok popüler. Ancak ‘Çok güzel de biz bunu nasıl alacağız?’ sorusunu yöneltiyorlar. İlk arabasını alacaklar için bir kampanya yapmamız gerekiyor.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!