banner2

Seçim bitti! Gözler Erdoğan'a çevrildi: Kabine için kimleri seçecek?

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu açık ara farkla geçerek yeniden Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı olarak seçildi. Bu başarı sonrası gözler yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesine çevrildi. “Kabinemizde Türkiye Yüzyılı vizyonuna ayak uyduracak isimler olacak” diyen Erdoğan'ın, kimleri seçeceği şimdiden merak edilmeye başlandı.

Gündem 29.05.2023, 12:34 30.05.2023, 13:18
Abone ol
Seçim bitti! Gözler Erdoğan'a çevrildi: Kabine için kimleri seçecek?

Girdiği her seçimden milletinin teveccühünü alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 yıl daha Türkiye Cumhuriyeti'ne cumhurbaşkanı ünvanı ile hizmet edecek. Bu zamana kadar çağ atlatan çalışmalara imza atan Erdoğan, Türkiye’nin Yüzyılı vizyonu ile hedeflerini çizdi.

MİLLETVEKİLİ KESİN SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada Mehmet Şimşek ismiyle ilgili soruyu da cevapladı.Kalın'ın açıklamlarına göre takvim Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıklayacağı tarih ve kesin seçim sonuçlarına bağlı olarak işleyecek. YSK'nın milletvekili kesin sonuçlarını ne zaman açıklanacağı şu an için bilinmiyor. Yine cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının açıklanması bu hafta bekleniyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra yemin süreci başlıyor. Sonrasında takvim devam edecek. Cumhurbaşkanı'nın yemin ettiği günün akşamı yemek daveti olacak. Büyük bir katılımla göreve başlama töreni olacak.

KABİNE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ŞEKİLLENECEK 

Kabine'nin nasıl işleyeceğine dair de bir çerçeve çizen Kalın, "İsim kompozisyonu her şekilde olabilir. Yeni millette karşılığı olan, Türkiye Yüzyılı'na yakışır genç dinamik bir Kabine kuracağını Cumhurbaşkanımız söylemişti. Mehmet Şimşek bu sürece makamdan ayrı her zaman destek vereceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde daha da şekillenir. Kabine de olur olmaz ama Mehmet Bey bizim ekonomi politikalarımıza katkı vermeye devam edecek." dedi.

KABİNEDE DEĞİŞİKLİK YAPILACAK 

Cumhurbaşkanı, ilk iş olarak kabinesini belirleyecek. Seçimden önce değişikliğe gidileceğini işaret eden Erdoğan, şu açıklamalarda bulunmuştu;  Meclis'in 28. dönem açılışını Devlet Bey'in başkanlığında gerçekleştireceğiz. Devlet Bey daha önce böyle bir şeyi kabul etmemişti. Ricada bulunduk ve kabul etti. Parlamentoyu açacağız ve süreci başlatacağız. Kabine konusunda ise Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan bir kabinemiz olacak. Büyük ve güçlü Türkiye idealimize gönül vermiş kadrolarla yola devam edeceğiz. Kadrolarımızı yenilemekten hiçbir zaman geri durmadık, yine durmayacağız. Dinamik ekiplerle yolumuza devam ettik. Pek çok değerli ismimiz mevcut. Kabinemizde Türkiye Yüzyılı vizyonuna ayak uyduracak isimler olacak.

HENÜZ NET BİR İSİM YOK 

Henüz belirli bir isim yok ancak Cumhurbaşkanı, yeni kabinesini seçim sonuçlarının kesin olarak açıklanmasından sonra duyuracak.

MEVCUT KABİNE VE GÖREVLERİ 

Kabine üyeleri; Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve 17 bakandan oluşuyor.

Kabinede yer alan isimler ve görevleri şöyle:

Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Adil Karaismailoğlu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Derya Yanık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Bilgin

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Murat Kurum

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı: Nureddin Nebati

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy

Millî Eğitim Bakanı: Mahmut Özer

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Tarım ve Orman Bakanı: Vahit Kirişci

Ticaret Bakanı: Mehmet Muş

Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ

BAZI İSİMLER ÖN PLANA ÇIKIYOR 

Öte yandan AK Parti kulislerinde bazı isimler dolaşıyor…

Buna göre Cumhurbaşkanı yardımcısı veya yardımcılarının atanmasında, Cumhur İttifakı’nın ikinci büyük partisi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavrı belirleyici olacak.

Bahçeli’nin MHP’den de bir ismin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını istemesi durumunda milletvekili seçilemeyen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin, cumhurbaşkanı yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İttifakın diğer bir partisi Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan’ın, bu durumda bir diğer cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ismi geçiyor.

Fuat Oktay’ın, milletvekilliğinden istifa ederek yeniden cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanması da gündemde...

Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak adı geçen bir diğer isim ise milletvekili de seçilen Savunma Bakanı Hulusi Akar.

Bu durumda milletvekilliğinden istifa etmesi gereken Akar’ın, savunma ve güvenlik politikalarından sorumlu olarak görev yapabileceği değerlendiriliyor.

BAKAN SOYLU GÖREVDE KALACAK MI? 

Yeni kabineyle ilgili merak edilenlerden biri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu görevde kalıp kalmayacağı.

Daha önce "Milletvekili olarak kalacağım." diyen Soylu'nun akıbeti de Devlet Bahçeli’nin tavrına bağlı...

Bahçeli ısrarcı olursa, Soylu görevine devam edebilir.

Soylu’nun devam etmemesi durumunda da yerine düşünülen isim, daha önce adı sık sık Dışişleri Bakanlığı için geçen Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan...

Soylu’nun da adı, Meclis Başkanlığı veya AK Parti Grup Başkanvekilliği için geçiyor.

İçişleri Bakanlığı koltuğu için konuşulan bir diğer isim ise daha önce bu görevi yürüten Efkan Ala.

HAZİNE BAKANLIĞI'NIN BAŞINA KİM GEÇECEK? 

Yine merakla beklenen atamalardan biri de Hazine ve Maliye Bakanlığı...

Bakanlık için ismi geçen kişi de eskiden bu görevi yürüten Mehmet Şimşek…

Mehmet Şimşek’in, bakan olarak yeni kabinede görev almaması durumunda Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Politikalar Kurulu’nda yer almasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Milletvekili adayı olmayan Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yeniden aynı görevle kabinede yer alacağı değerlendiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yerine ise AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri’nin ismi geçiyor.

Kulislere göre, AK Parti listelerinden seçimlere giden ve Meclis’e 4 vekil gönderen HÜDA PAR’lı bir ismin kabinede yer alması veya başka bir görev verilmesi zor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!