banner2

Sayıştay CHP'li belediyelerdeki vurgunu ortaya çıkardı: 60 milyon TL buhar oldu

Sayıştay raporlarına göre CHP'nin yönettiği İstanbul, İzmir, Adana ve Samsun Atakum gibi kentlerde, hazine tarafından gecekondu bölgelerinin ıslahı için gönderilen yaklaşık 60 milyon TL'nin nereye harcandığı bilinmiyor.

Gündem 12.12.2021, 09:09 12.12.2021, 10:51
Abone ol
Sayıştay CHP'li belediyelerdeki vurgunu ortaya çıkardı: 60 milyon TL buhar oldu

Denetim raporu 'Gecekondu Fonu'ndaki tutarların belediye tarafından istenilen bir yere harcanmasının mümkün olmamasına rağmen milyonlarca liranın mevzuata aykırı harcandığını ortaya çıkardı.

İBB FONLARINI BAŞKA AMAÇLAR İÇİN KULLANDI

SABAH'ın haberine göre Sayıştay Başkanlığı'nın açıkladığı 2020 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu'nda şok tespitler yer aldı. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin fonda yer alan 53 milyon 458 bin 820 TL'yi başka amaçlar için kullandığı Sayıştay müfettişleri tarafından kayıt alına alındı.

Raporda "2020 yılı içerisinde toplam 53.458.820,75 TL aktarıldığı ve muhtelif mal ve hizmet alımları için mevzuata aykırı harcamalarda kullanıldığı tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

GECEKONDU FONU DA AMAÇ DIŞI KULLANILDI

Geçen yıl gecekondu fonu olarak ayrılan milyonlarca lirayı 'mevzuata aykırı olarak' harcayan Adana'nın Seyhan Belediyesi, bu yıl da aynı yönteme başvurdu. Denetçiler; Seyhan Belediyesi'nin gecekondu fonunda olması gereken 2 milyon 624 bin 422,69 TL'nin amacı dışında kullanıldığını belirledi.

PARALAR FONA AKTARILMADI

Sayıştay denetçilerinin Samsun'un Atakum Belediyesi'nde yaptığı denetimlerde, hazineye ait taşınmazların satışından fona aktarım yapılmadığı tespit edildi.

Toplamda 553 bin 414,87 TL, gecekondu bölgelerinin ıslahı için kullanılmadı. İzmir'in Menemen Belediyesi'ne yönelik denetimde de hazine tarafından gönderilen 392 bin TL'nin amacına uygun harcanmadığı belirtildi.

BORNOVA BELEDİYESİ'NDE DE DURUM FARKLI DEĞİL

Bornova Belediyesi ise fonda toplanması gereken paraların bir kısmını vadeli bir hesapta, kalan kısmını vadesiz başka bir hesapta tuttu. Sayıştay yaptığı incelemede şunları kaydetti: "Belediyenin, Gecekondu Kanunu gereğince oluşturduğu vadesiz hesapta 53.451,25 TL bulunduğu görülmüştür.

 Ayrıca Gecekondu Kanunu gereğince oluşturduğu vadeli hesapta tahakkuk eden toplam 75.605,49 TL faizin ise belediyenin başka bir banka hesabına aktarıldığı görülmüştür."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!