banner2

Savunma sanayiinde yerli ve milli gurur! 21 yılda dünya ligine yükseldik

Savunma sanayiinde yerli ve milli gurur yaşanırken Türkiye, AK Parti iktidarı döneminde dünya ligine yükseldi. Türkiye, yerli ve milli savunma sanayii ile artık ithal eden değil, ihraç eden ülke konumuna geldi.

Gündem 20.03.2023, 10:17 20.03.2023, 10:51
Abone ol
Savunma sanayiinde yerli ve milli gurur! 21 yılda dünya ligine yükseldik

6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen çifte felaketin ardından ülkemiz beşik gibi sallanmaya devam ederken savunma sanayiinde yerli ve milli gurur yaşanıyor.

TCG Anadolu'nun Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesinin ardından bu kez de dosta güven düşmana korku salan Milli Muharip Uçak (MMU) ve HÜRJET önceki gün piste indi.

Tüm dünyanın mest olduğu ve gıptayla takip ettiği gelişmelerin ardından Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde yaşadığı teknolojik devrim bir kez daha gündeme geldi.

AK PARTİ İKTİDARINDA YÜZDE 80'LERE ULAŞTI

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; yerli ve milli savunma sanayiinde büyük başarılar elde eden Türkiye, AK Parti iktidarında şaha kalktı. Türkiye, 2002 yılında sadece yüzde 20'si yerli ve milli olan savunma sanayisi AK Parti iktidarında yüzde 80'lere ulaştı. 2002'de savunma sanayii alanında 56 firma faaliyet gösterirken, 21 yılda bu sayı 2 bini aştı. AK Parti öncesi 62 olan proje sayısı ise son dönemde 750'yi geçti. Yerli ve milli savunma sanayiinin bütçe büyüklüğü ise 75 milyar doları buldu.

TCG ANADOLU: Türkiye'nin yerli amfibi hücum gemisi TCG Anadolu Deniz Kuvvetleri'nin amiral gemisi "Yüzen kale" olarak tanımlanıyor. TCG Anadolu'nun üzerinde İHA/SİHA, helikopterler ve savaş uçakları da iniş/kalkış yapabilecek.

ORUÇ REİS GEMİSİ: Türkiye'nin ilk yerli ve milli sismik araştırma gemisi MTA Oruç Reis, Mavi Vatan'ın gururu oldu.

MİLLİ MUHARİP UÇAK: Önceki gün piste inen ve 2030'lı yıllardan itibaren F-16'ların yerini alacak olan MMU'nun 2070'li yıllara kadar envanterde kalacak.

BAYRAKTAR TB2: Karabağ ve Ukrayna'da tarih yazan BAYKAR ürünü yerli ve milli SİHA Bayraktar TB2, dosta güven düşmana korku veriyor. TB2 için 28 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı.

KIZILELMA: BAYKAR'ın Türkiye'ye yeni armağanı olan insansız savaş uçağı Kızılelma, ilk uçuşunu 14 Aralık 2022'de yaparak dünya çapında ses getirdi.

TAYFUN FÜZESİ: Türkiye'nin yerli ve en uzun menzilli balistik füzesi Tayfun, ROKETSAN tarafından geliştirildi. 18 Ekim'de atış testi gerçekleştirilen balistik füze, 456 saniyede 561 kilometreye ulaşarak dünya çapında gündem olmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!