Yandex Metrica

Sitede Ara

Savaşın seyri değişir mi? NATO'dan Ukrayna'ya destek: Silahlar Rusya'yı vurmak için kullanılmalı!

Savaşın seyri değişir mi? NATO'dan Ukrayna'ya destek: Silahlar Rusya'yı vurmak için kullanılmalı!

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, müttefik ülkelerce Ukrayna'ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiğini belirtti. 

Gündem

29.05.2024, 17:11

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Savunma Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın tedarik edilen silahlarla Rus topraklarını vurma hakkına sahip olması gerektiği" yönündeki ifadelerine gelen tepkilere şaşırmadını ifade ederek sözlerinin arkasında olduğunu savundu. Stoltenberg, Ukrayna'ya verilen silahların "Rusya'daki hedeflerde de kullanılmasını" istedi.

Stoltenberg, Ukrayna'da devam eden çatışmanın "bir saldırı savaşı" olduğunun altını çizerek "Rusya başka bir kıtaya saldırmış, başka bir ülkeyi işgal etmiştir. Ukrayna'nın da ulusal hukuka göre kendini savunma hakkı ve meşru müdafaa hakkı vardır. Buna Ukrayna dışındaki hedefleri, Rusya'daki askeri hedefleri vurmak da dahildir." diyerek silah tedariği konusundaki görüşlerini bir kez daha savundu. 

AK Parti MYK toplandı: En düşük emekli maaşına zam kararı gündemde AK Parti MYK toplandı: En düşük emekli maaşına zam kararı... Haberi Görüntüle

"SINIRIN DİĞER HATTINDAKİ ASKERLERİ HEMEN VURMALILAR"

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna'nın savaşın sınır hattında devam ettiği bu dönemde kendisini savunmasının önemine değinerek, "Sınırın hemen diğer tarafındaki askeri hedefleri vuramazlarsa Ukraynalıların kendilerini savunmaları çok zor ve güç olacaktır." dedi.

Müttefik ülkelerden tedarik edilen silahların Rus topraklarını vurmak için kullanılmasına yönelik izne silahı veren ülkeler tarafından karar verildiğini hatırlatan Stoltenberg, bazı müttefiklerin bu doğrultuda silahların kullanılmasına kısıtlama getirirken bazılarının ise getirmediğini, kısıtlamaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 

LASK Linz 3-2 Galatasaray maç ÖZETİ | Goller ve önemli anlar LASK Linz 3-2 Galatasaray maç ÖZETİ | Goller ve önemli... Haberi Görüntüle

STOLTENBERG'İN GÖRÜŞÜ MÜTTEFİKLERİ İKİYE BÖLDÜ 

Stoltenberg'in "The Economist" dergisine konuyla ilgili verdiği röportajda, "Ukrayna'ya silah sağlayan müttefik ülkelerden, NATO silahlarının Rusya'daki askeri hedefleri vurmak üzere kullanılmaması konusundaki kararlarını geri çekmesini istemesi", müttefik ülkeler arasında tartışmalara neden olmuştu.

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa'dan açıklama: 'Tüm Türk halkından özür diliyorum' Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa'dan açıklama: 'Tüm Türk halkından... Haberi Görüntüle

NOTO BİRLİKLERİ UKRAYNA'YA GİRECEK Mİ? 

NATO'nun Ukrayna'daki savaşın bir parçası olmadığını belirten Stoltenberg, "Ukrayna'ya teçhizat sevk ediyor olmamız NATO'yu çatışmanın ortağı haline getirmemektedir. Çatışmaya taraf olmadan Ukrayna'yı destekleme hakkına sahibiz çünkü Ukrayna'nın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı oluyoruz." dedi.

Karadeniz'de sel felaketi: Dere suları köprü seviyesine ulaştı: Bir kişi hayatını kaybetti Karadeniz'de sel felaketi: Dere suları köprü seviyesine ulaştı: Bir kişi... Haberi Görüntüle

"PLANIMIZ YOK"

NATO'nun söz konusu savaşta Ukrayna'yı teçhizat ve eğitim yoluyla desteklemek ve savaşın bölgeye yayılmasını engellemek üzere iki görevi olduğunu aktaran Stoltenberg, Romanya ve Polonya'da artırılan askeri varlığın da bölgesel savaş riskini önlemek için bulunduğunu ifade etti. 

Stoltenberg, "NATO birliklerini Ukrayna'ya gönderme ya da doğrudan savaşa dahil olma gibi bir planımız yok." dedi.

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading