Yandex Metrica

Sarkisyan'dan dikkat çeken açıklama: Erdoğan güçlü ordusuyla bölgesel bir oyuncu, ne isterse yapar

Sarkisyan'dan dikkat çeken açıklama: Erdoğan güçlü ordusuyla bölgesel bir oyuncu, ne isterse yapar

2. Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan'ın zaferi hem Ermenistan hem de İran'da endişeye neden olmaya devam ediyor. Ermeni Amerikan Araştırmaları Merkezi Direktörü Suren Sarkisyan itiraf gibi açıklamalarda bulundu. Sarkisyan ''Erdoğan çok güçlü bir ordusu olduğu için ciddi bir bölgesel oyuncu haline geldi ve aslında 'Büyük Turan'ı gerçekleştirme yolunda ilerliyor.'' ifadesini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 18:13

Son dakika haberi... Azerbaycan'ın 2. Karabağ zaferi sonrası Ermenistan yenilgi sürecinden kabul evresine geçti. Ermeni Amerikan Araştırmaları Merkezi Direktörü Suren Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Sarkisyan'ın “Erdoğan ne isterse ve nerede isterse onu yapar ve bunun için asla cezalandırılmaz” ifadeleri dikkat çekti. 

2024 Haziran konut satış istatistikleri | Haziran'da kaç ev satıldı? 2024 Haziran konut satış istatistikleri | Haziran'da kaç ev satıldı? Haberi Görüntüle

''BÜYÜK TURAN'I GERÇEKLEŞTİRME YOLUNDA İLERLİYOR''

Ermeni Amerikan Araştırmaları Merkezi Direktörü Suren Sarkisyan, 29 Ekim'de Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen bir konferansta konuştu. Erdoğan'ı Suriye'yi işgal etmek ve soykırım yapmakla suçlayan Sarkisyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Türkiye'nin güçlü rolü üzerinden sert sözler ve kendi resmi iddiaları üzerinden eleştirdi.

Sarkisyan konuşmasında  “Irak'ın egemen topraklarını işgal ediyor ve Kürtlerle ne yaptığını biliyorsunuz... Ve tüm bunlar için herhangi bir cezaya tabi değil. 24 Kasım 2015'te Suriye'de Bir Rus uçağını düşürdü ve yine kimse onu cezalandırmadı. Çok güçlü bir ordusu olduğu için ciddi bir bölgesel oyuncu haline geldi ve aslında 'Büyük Turan'ı gerçekleştirme yolunda ilerliyor.” ifadelerini kullandı. 

Son dakika: Malatya'da şiddetli deprem! Halk sokaklara fırladı Son dakika: Malatya'da şiddetli deprem! Halk sokaklara fırladı Haberi Görüntüle

ERMENİSTAN-İRAN İTTİFAKININ SOMUT İTİRAFI

Ermeni Direktör Suren Sarkisyan, Türkiye'nin bölgedeki mevcut politikası kapsamında, en önemli faktörün Ermenistan'ın güneydoğusunda yer alan Azerbaycan, Nahcivan ve İran ile sınırı olan Ermeni Sünik vilayeti olduğunu savundu. 

Sünik'in statüsündeki herhangi bir değişikliğin herkes için sorun olacağını savunan Ermeni analist, İran'a işaret etti. Sarkisyan “Sünik İran için sadece bir dış sınır değil, aynı zamanda İran ve Avrasya Ekonomik Birliği'nin de tek kara sınırıdır. Sünik, İran'ın Karadeniz'e ulaşmasının da tek yoludur. İran, Sünik boyunca Ermenistan ile sınırını kaybederse, o zaman bir NATO üyesi olan Türkiye'nin etkisi altına girer” sözleriyle Ermenistan-İran ittifakının saldırgan tutumunun ardında yatan gerekçeyi de gözler önüne serdi. 

Sarkisyan da, İran ordusunun Nahçıvan sınırında olmasının tesadüf olmadığını ve son aylarda Azerbaycan yerleşim bölgesi sınırındaki askeri varlığını gözle görülür şekilde artırmasına dikkat çekti.

15 Temmuz bugün Balıkesir'de otobüsler bedava mı? Balıkesir'de toplu taşıma ücretsiz mi? 15 Temmuz bugün Balıkesir'de otobüsler bedava mı? Balıkesir'de toplu taşıma... Haberi Görüntüle

ASIL MESELE ZENGEZUR

Sarkisyan'ın en kritik başlık olarak tanımladığı ve Tahran için ciddi bir sorun olarak değerlendirdiği Sünik vilayeti aslında Zengezur Koridoru'nun geçtiği bölge. 28 yıllık Ermeni işgalinin ardından yeniden Azerbaycan topraklarıyla birleşen ve Karabağ ile kara yolunu sağlayacak olan Zengezur Koridoru'nun temelini, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev atmıştı. İkinci Karabağ Zaferi’nin ardından Azerbaycan’ın bölgedeki hakimiyetini perçinleyecek ve önemli bir ulaşım hattı sağlayacak olan Zengezur Koridoru, Erivan yönetimini çıldırtmış durumda. 

zengezur

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading