banner2

SALLİ BARİK DUASI OKUNUŞU / Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duası okunuşu, Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı

İslam'ın 5 şartından birisi olan namaz kılmak, tüm müslümanlara farz kılınmıştı. Namaz kılarken sırası ile okunması gereken bazı dua ve sureler bulunur. Salli Barik duası hem namazlarda hem de günlük olarak İslam dünyasında okunan dualar arasındadır. Okunuşu ve ezberlenmesi oldukça kolay olan Allahümme Salli ve Allahümme Barik duası namazların son rekatında Ettehiyyatü duasının sonrasında okunur. Bu sebepten ötürü Salli Barik duasının ezbere bilinmesi gerekiyor. Allahümme Salli Barik Arapça okunuşu ve Türkçe anlamını sizler için haberimizde derledik.

Gündem 27.03.2023, 16:14
Abone ol
SALLİ BARİK DUASI OKUNUŞU / Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duası okunuşu, Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı

İslam'ın 5 şartından biri olan namaz, tüm müslümanlara farzdır. Müslümanlar günde 5 vakit namaz kılar. Fakat namaz kılarken okunması gereken bazı dualar ve sureler vardır. Salli Barik namazlarda okunan dualardandır. Bu sebepten ötürü ezbere bilinmesi gerekmektedir. Namazların son rekatında Ettehiyyatü duasının ardından Allahümme Salli ve Allahümmüe Barik duası okunur. İşte,  Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duası okunuşu, Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı...

ALAHÜMMSE SALLİ DUASI ARAPÇA OKUNUŞU 

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

ALLAHÜMMÜSE SALLİ DUASI TÜRKÇE ANLAMI

Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

ALLAHÜMME BARİK DUASI ARAPÇA OKUNUŞU

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

ALLAHÜMME BARİK DUASI TÜRKÇE ANLAMI

Ey Allah'ım! İbrâhîm'e Aleyhisselâm ve âline bereketler ihsan ettiğin gibi, (Efendimiz) Muhammed'e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ve âline de bereketler ihsan eyle. Muhakkak Sen hamîd (övülen) ve mecîd'sin (şanı büyük).

SALLİ BARİK DUALARI NE ZAMAN OKUNUR?

Salli ve Barik duaları namazın son oturuşunda, selam vermeden önce okunan dualardır. Kuran'da ayet olarak geçmemesine rağmen namazlarda okunması makbuldür.

SALLİ BARİK SALAVAT MI?

Salli ve Bârik duaları içerisinde Hazreti Peygambere salavat da geçen ve salavatın önemini de belirten dualardandır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!