banner2

Sakın kapı pencere açmayın! 44 bin kişi bu nedenden öldü: İstanbullular buna dikkat edin

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gemicioğlu, İstanbul'daki kirli havanın son derece riskli olduğunu söyleyerek tehlikeye karşı dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Gündem 25.03.2023, 10:42 25.03.2023, 10:43
Abone ol
Sakın kapı pencere açmayın! 44 bin kişi bu nedenden öldü: İstanbullular buna dikkat edin

Hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Her alınan nefes vücuda zarar vererek birçok hastalığa neden oluyor.

Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tüm dünyada hava kirliliğinin her geçen gün artmaya devam ettiğini söyledi.

DÜNYANIN HER YERİNDE HAVA KİRLİLİĞİ BELİRLENEN STANDARTLARIN ÜZERİNDE 

Artıştan dünya nüfusunun yüzde 90'ının etkilendiğini belirten Gemicioğlu, "Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) hava kirliliğiyle ilgili belirlediği belli standartlar var. Dünyanın birçok yerinde maalesef hava kirliliği belirlenen standartların üzerinde ortalamalara çıkıyor." ifadesini kullandı.

GRİ BULUT TABAKASI SON DERECE RİSKLİ 

Prof. Dr. Gemicioğlu, İstanbul'da bugünlerde hava kirliliği oranının DSÖ'nün belirlediği standartların üzerine çıktığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

Bu nedenle İstanbul'un üzerinde özellikle sabahları bir gri bir bulut tabakası oluşmakta. Bu gri bulut tabakası bizim için son derece riskli. Bu durum hasta olanlar açısından daha çok riskli. Hava kirliliği, kalp hastalıkları, astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalığı olanlarda ataklara hatta inmeye ve pnömoniye yol açıyor. 65 yaşın üzerindeki kişiler ve çocuklar için de çok büyük risk taşıyor ve bu kişilerin de hastalanmasına neden oluyor. Ama hiç hasta olmayan küçük bebeklerde hatta anne karnında olanlarda, hava kirliliği ile zararlar ortaya çıkıyor. İlerleyen dönemlerde hastalıkların oluşmasına neden oluyor. Dolayısıyla aslında bu düzeyler, risk sınırının altına indirilirse pek çok insanın da ölümü önlenecek. Örneğin, son yıllardaki ölçümlerde dünyada 9 milyon kişinin sadece hava kirliliği nedeniyle oluşan birtakım rahatsızlıklar; bunlar zatürre olabilir, inme olabilir, KOAH atağı olabilir, kanserler olabilir. Tüm bu nedenlerden öldüğünü gösteriyor. Türkiye'de ise 44 bin kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!