banner2

Sahte hesaplara aldanmayın: İşte Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın resmi Twitter hesabı!

Şahap Kavcıoğlu'nun yerine Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan, resmi Twitter hesabı açtı. Şimdilik 6 kişiyi takip eden Erkan, henüz bir paylaşımda bulunmadı.

Gündem 10.06.2023, 19:42
Abone ol
Sahte hesaplara aldanmayın: İşte Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın resmi Twitter hesabı!

Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak atanan Hafize Gaye Erkan "@hafizegayeerkan" kullanıcı adıyla resmi Twitter hesabı açtı.

Atama sonrası resmi ve ismi kullanılarak açılan sahte hesaplar sonrası bu adım geldi. TCMB Başkanı'nın ilk paylaşımı beklenirken, Hafize Gaye Erkan'ın resmi Twitter hesabı kısa sürede on binlerce takipçiye ulaştı.

Erkan, 6 üst düzey devlet görevlisini takip etti. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı takip eden Erkan, ardından sırayla; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası'nın Türkçe ve İngilizce hesapları ile Merkezin Güncesi hesabını takip etti.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

İstanbul'da 1982 yılında doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı.

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times'ın 2018'deki araştırmasına göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

Erkan, 2019 yılında da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!