banner2

Sağlık Bakanı Koca: Tünelin ucu gözüktü diyebiliriz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Gündem 02.09.2021, 20:41 02.09.2021, 22:32
Abone ol
Sağlık Bakanı Koca: Tünelin ucu gözüktü diyebiliriz

Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Bugün 18 yaş üzeri vatandaşımız yüzde 70'inden fazlası aşılanmış durumda. 12 yaş üstü de 15 yaş üstünde olduğu gibi aşıyı tercihe bağlı yaptırabilir. Tünelin ucu göründü diyebiliriz.

“VEFAT EDENLERİN YÜZDE 90'I AŞISIZ YA DA EKSİK DOZ AŞILI”

Aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın da yüzde 90'ı tam aşı olmayan ya da eksik doz aşı olan kişilerdir.

“OKULLARI AÇIK TUTMAK EN ÖNEMLİ ÖDEVİMİZDİR”

Okulları açık tutmak en önemli ödevimizdir. Tüm gayretimiz yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak. Çocuklara okulda hastalık bulaşır mı sorusu sorulabilir. Bunu düşünüyorsak önce kendimiz tedbirlere uymalıyız. Bu dönemde öğretmenlere, öğrencilere örnek olmalıyız. Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü elimizde artık aşı var.

“ÖĞRETMENLERİMİZDEKİ AŞILANMA ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

Aşısızların okula alınmama gibi bir durumu olmaz. En az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranı yüzde 88, iki doz aşısını tamamlayanların sayısı ise yüzde 75'i buldu. Öğretmenlerimizdeki aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Öğretmenlerimiz kadar velilerimiz de aynı sorumluluğu taşıyor.

“YENİ DÖNEMDE VAKALARIMIZ AĞIRLIKLI GENÇ YAŞ GRUBUNDA”

Vaka sayılarında artışın giderek devam ettiğini ve bu rakamların da aslında yüksek olduğunu düşünüyoruz. Varyantların da devreye girmesiyle bulaşıcılık artıyor. Vakaların en yoğun yaş grubu 15-45 arası, vaka sayısı bu nedenle yükseldi. Şu dönemde kısıtlamayı devreye almadık. Bizim aşı oranımızı her geçen gün artırmamız gerekiyor. Aşının belli düzeyde bulaşı da önlediğini biliyoruz.

“YÜZDE 80-90 ORANINDA AŞININ KORUDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Tam doz aşısı olanlar da kaybedilebiliyor, oranı yüzde 10. Yüzde 80-90 oranında aşının koruduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın aşılarını erken dönemde yaptırmalarının önemli olduğunu söylüyoruz.

“SPUTNİK AŞISININ GELMESİ İÇİN GAYRET İÇİNDEYİZ”

Birinci ve ikinci doz Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz. Sinovac aşısı için Çin ile yatırım ve teknoloji transferini görüştük, uzun sürmeyeceğini söylediler.

“TEK DOZ AŞI KORUMUYOR, İKİ DOZ AŞININ MUTLAKA YAPILMASI GEREKİYOR”

Tek doz aşı korumuyor, iki doz aşının mutlaka yapılması gerekiyor. Bir an önce aşılarımızı tamamlamalıyız. İsrail'deki çalışmalar mRNA aşısında 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor. İnaktif aşı için 3. doz aşı çok önemli.

“AŞISI TAMAMLANMIŞ KİŞİ SAYISI 35 MİLYON”

Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13, hastane yükü yüzde 10. Türkiye'de toplam doz aşı miktarı 95 milyonu geçti. Avrupa ülkelerinde bizden fazla aşı yapan Almanya dışında başta bir ülke yok.

“KAPALI MEKANLAR İÇİN PCR UYGULAMASINI GÜNDEMİMİZE ALMADIK”

AVM, restoran ve kafeler için PCR uygulamasını gündemimize almadık, önümüzdeki dönemde salgının ülkemizin gündeminden düşeceğini düşünüyorum.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

VALİLİKLERE REHBER GÖNDERİLDİ

6 Eylül'de okullarımızı haftada 5 gün açıyoruz. Okullarda alınması gereken önlemler rehberini tüm valiliklere gönderdik. Salgından en az düzeyde etkilenmek için sağlığı önceleyen kararlar aldık. Uzaktan eğitim asla yüz yüze eğitimin yerine geçmez. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz, gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz.

OKULLARA 113 BİN KİŞİLİK TEMİZLİK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLDİ

Tüm okullarımıza temizlik malzemesi ihtiyaçlarını gönderdik. Okullarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılayacak güce sahibiz. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 650 milyon TL'yi tüm illerimize ve okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 58 bin okulumuz için 113 bin kişilik temizlik personeli görevlendirildi.

“KURALLARA RİAYET EDELİM Kİ OKULLARIMIZ KAPANMA SORUNUYLA YÜZ YÜZE KALMASIN”

Okullarımızın bir daha hiç kapanmaması ve eğitimin kesintiye uğramaması için tüm personelimize bir kez daha çağrı yapmak isterim: Tüm kurallara harfiyen uyalım. Milli Eğitim Bakanlığı olarak üzerimize düşen tüm görevleri aldık. Kurallara riayet edelim ki okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.

Uyum eğitiminde yaklaşık 2,5 milyon öğrenci ve 165 bin öğretmenimiz sahada. Aşı olmasa bile PCR'la ilgili bize intikal eden bir problem yok.

YÖK Başkanı Erol Özvar'ın konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

“SALGIN ORTAMINDA YÜKSEKÖĞRETİMİ SÜRDÜRMEYİ BAŞARDIK”

1,5 seneden beri yükseköğretim kurumları eğitimine ara vermeden bütün kurumlarımız, üniversitelerimiz akademik faaliyetlerine devam etmektedir. Bu salgın sürecinde kampüslerimizi ve üniversitelerimizi kapatmadık. Salgın sebebiyle eğitim öğretim faaliyetlerini uzaktan yapmaya karar verdik. Salgın ortamında yükseköğretimi sürdürmeyi başardık.

“YENİ AKADEMİK YILDA EĞİTİM ÖĞRETİM YÜZ YÜZE YAPILACAK”

Yeni bir akademik yılına giriyoruz. Bu ayın sonlarına doğru belki ekim ayının başında açmış olacağız. Bu yeni yıl açılış yılında biz Yükseköğretim Kurulu olarak ve üniversiteler olarak eğitimi yüz yüze sürdürme kararı aldık.

DERSLERİN BİR KISMI UZAKTAN YAPILABİLİR

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırlanan kılavuzu üniversitelerle paylaştık. Yerleşkelerde alınması gereken tüm tedbirler alındı. Kampüslerdeki tedbirler yurtlarda da geçerli olacak.  Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitimin aksamaması için harmanlanmış eğitim modellerinden faydalanabilecek. Salgının seyrine göre derslerin bir kısmı uzaktan yapılabilecek. Üniversitelerimiz hangi dersleri yüz yüze, hangi dersleri çevrimiçi yapacağını belirledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!