Sağanak yağış Muğla'yı etkisi altına aldı: Tarım arazileri sular altında kaldı

Muğla merkez ve ilçelerinde etkisini gösteren şiddetli yağışlar hayatı olumsuz etkiledi. Birden fazla bölgede ev ve çadır su altında kaldı, bazı yollar tedbir amacıyla kapatıldı.

Gündem 12.01.2022, 01:16
Sağanak yağış Muğla'yı etkisi altına aldı: Tarım arazileri sular altında kaldı

Muğla’nın Menteşe ilçesinde etkisini devam ettiren yağıştan dolayı Düğerek, Yaraş ve Karabağlar mahalleleri ile Yayla mevkii ve çevre yolundaki bazı tarım alanlarını su bastı. Bazı mahallelerde de yoğun su birikintileri meydana geldi.

Karabağlar Yaylası Alle Kavağı mevkiinde Hüseyin Ölmez'e ait ahırda su baskınından dolayı hayvanların mahsur kaldığı bilgisi üzerine Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye ekipleri çalışma başlattı.

AHIRDAKİ HAYVANLAR GÜVENLİ BÖLGEYE ALINDI

Ahırdaki 4 büyükbaş, 5 küçükbaş hayvan ile yavru köpekler ekiplerin çalışması sonucu kurtarılarak güvenli bölgeye alındı.

Menteşe Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şiddetini sürdüren yağışlar sebebiyle vatandaşların Karabağlar Yaylası mevkiinde zorunlu haller dışında bulunmamaları, bölgeye gidecek olan kişilerin ara yolları kullanmamaları istendi.

BAZI YOLLAR TEDBİR AMAÇLI KAPATILDI

Yatağan ilçesinde de yağışlar etkisini devam ettiriyor. İlçede bazı bölgelerde tarım alanları su altında kalırken, derelerdeki su seviyesi yükseldi.

Yatağan Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Demirköprü mevkiinin aşırı yağışlar sonrası meydana gelen su taşkınından dolayı tedbir amaçlı kapatıldığı belirtildi. Açıklamada, Ova mevkiindeki vatandaşlardan da ani su yükselmesine karşı tedbirli olmaları ve güvenli alanlarda bulunmaları istendi.

Ula ilçesinde de sağanaktan dolayı bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Bölgede polis ekipleri güvenlik önlemi alırken, itfaiye personeli de su dolan yerleri boşalttı.

ORTACA'DA YAĞIŞLI HAVA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Yerbelen Mahallesi'nde su basan bazı ev ve çadırlarda hasar meydana geldi. Ortaca Belediyesine ait iş makineleriyle suların boşaltılması için çalışma yürütüldü.

Ortaca Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Atabey, su basan mahallelerde incelemelerde bulundu.

Atabey, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve yakacak yardımında bulunacaklarını, çadırlarda yaşayan ve yağmurdan etkilenen yaklaşık 20 kişiyi otellere yerleştireceklerini söyledi.

BODRUM'DA TAHLİYE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bodrum'da birkaç günden bu yana etkili olan sağanağın ardından Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, İslamhaneleri, Yakaköy, Kadıkalesi, Yalıkavak ve Geriş mahallelerinde su basan evlerde tahliye çalışması yaptı.

İtfaiye ekiplerinin de destek verdiği çalışmalarda özellikle bodrum katlardaki yağmur suları pompalarla temizlenmeye çalışıldı.

Evleri zarar gören vatandaşlar da ekiplerin çalışmaları sırasında sağlam kalan eşyalarını topladı.

İlk belirlemelere göre bölgelerde 20'den fazla ev ve iş yeri ile çok sayıda mandalina bahçesinin sular altında kaldığı öğrenildi.

Temizlik çalışmaları yarın devam edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!