banner2

SADAT reklamı yasak mı? TV100 çalışanları CHP'nin baskısıyla işinden oldu

CHP'nin basın özgürlüğü anlayışında son perde: Uğur Dündar'ın sunduğu programda açıklama yaptığı sırada ekranda SADAT reklamının yayınlanmasına kızan Kemal Kılıçdaroğlu bu kez TV100'ü tehdit etti. Kanal geri adım attı, gazetecileri işten kovdu.

Gündem 15.01.2023, 14:15 15.01.2023, 14:46
Abone ol
SADAT reklamı yasak mı? TV100 çalışanları CHP'nin baskısıyla işinden oldu

TV100'de Uğur Dündar'ın sunduğu 'Haftanın Panoraması' adlı program CHP merkezli sermaye ayrımcılığının son kanıtı oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı yayın sırasında güvenlik danışmanlığı şirketi SADAT'ın reklamı ekranda belirdi. 

Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz mayıs ayında partililerle birlikte İstanbul ofisini basmak istediği SADAT'ın erdiği reklam ortalığı bir anda karıştırdı. SADAT'ın sandık güvenliğini tehlikeye attığını ileri sürerek bundan önce kaybettiği seçimleri bu nedene bağlayan Kılıçdaroğlu, yayın sonrası adeta küplere bindi. 

Partililer TV100 yönetimini telefon yağmuruna tuttu. Sosyal medyada pek çok CHP'li, sözkonusu reklamın planlı biçimde tam da Kılıçdaroğlu yayındayken ekrana verildiğini belirterek, bu 'operasyondan' dolayı bir daha TV100 izlemeyeceğini belirtti. 

Son dönemde her konuşması ve mesajına bir tehdit sığdıran 'cumhurbaşkanı adayı' Kemal Kılıçdaroğlu ise sabah saatlerinde yazdığı mesajda yine ağzını bozdu: "O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz!"

SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi'nin 1500 lira karşılığında yayınlattıklarını söylediği reklam Kılıçdaroğlu ekrandayken belirince bir anda medya krizine dönüştü. TV100 yönetimi geri adım atarak reklam genel müdürü ve yayın sorumlusunun kovulduğunu açıkladı. 

"8 saniyelik SADAT reklamı nedeniyle siyasi bir fırtına koparılmak istenmektedir. (...) Böylesi bir olayın tekrar etmemesi için de bütün önlemler alınmıştır. Üzgünüz" şeklinde açıklama yayınlayan TV100, hem kendilerinin hem de Kılıçdaroğlu ve Uğur Dündar'ın olaydan ötürü mağdur olduğunu ileri sürdü. 

Açıklama bu kez CHP'ye oy vermeyen yüzde 75'lik kitlenin tepkisini çekti. Türkiye'de vergisini ödeyen yasal bir kurumun reklamından ötürü CHP'lilerin linç kampanyasına boyun eğip gazetecilerin ekmeğiyle oynayan TV100'e binlerce vatandaş tepkilerini dile getirdi.  

UĞUR DÜNDAR'DAN TUHAF MESAJ

Tartışmalar sürerken program sunucusu Uğur Dündar sosyal medya hesabında tuhaf bir mesaj yayınladı. TV100'e mi yoksa gazetecileri kovduran Kılıçdaroğlu'nu eleştirenlere mi tepki gösterdiği anlaşılamayan Dündar şunları yazdı:

"Paramiliter artığı SADAT kim, hayatını demokrasiye, özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne adamış CHP Lideri Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'nu tehdide yeltenmek, provokasyon yapmak kim? Haddinizi bilin, kendinize gelin, Kılıçdaroğlu'nun ardında milyonlar olduğunu iyi belleyin, tahrik etmeyin!"

ALİCAN DEĞER LİNÇ KAMPANYASINI ELEŞTİRDİ

TV100 Genel Yayın Yönetmeni Alican Değer, SADAT reklamını planlı bir operasyon olarak görüp linç kampanyası yürüten CHP'lilere tepki gösterdi. Yayına başladığı ilk günden itibaren 'merkez medya' kavramını yerleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Değer, sosyal medya hesabında şunları yazdı:

"Kimseye küfür etmeden, hedef göstermeden herkesin görüşünü ekrana yansıtmayı görev edinmiştir. Bizim tarafımız doğrulardır, haberin namusudur, yorumun özgürlüğüdür. O yüzden yayın yelpazemiz çok geniştir. Geniştir, çünkü ailemizde yeralan haberci ve yorumcularımız dilediğince görüşlerini açıklarlar.. Hiç bir siyasi programımızda, hiç bir görüş tek başına yer almaz. Mutlaka diğer görüş de karşısında bulunur. ikisi hatta üçü-dördü tartışır.

Halk da kendi payına düşeni alır. Bizi sınırlayan şeyler, yasaların yanı sıra insanı insan yapan ahlaki değerlerdir.  Mesleki olarak hepimizin ustası Sayın Uğur Dündar, dün akşam ilk programıyla ekranımızdaydı. Konuğu ise çok önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu idi.  90 dakika olan program önemine binaen aralıksız olarak iki kez tekrar edildi. Sayın Uğur Dündar adeta röportaj nasıl yapılır dersi verdi.

Alican Değer

Ancak bir alt bant yüzünden bir anda sosyal medyada bir linç hareketi başladı. Üstelik bu konuda hiç bir dahli bulunmayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Uğur Dündar hedef alınarak. 8 saniyelik alt bant reklamından yola çıkılarak varılmak istenen noktalar bizleri hayrete düşürdü. İşin aslı ise şöyleydi: Sadat geçtiğimiz ay bizim de içinde bulunduğumuz bazı kanallara 8 saniye uzunluğunda sınırlı sayıda alt bant reklam yollamış idi.

Böylesine politik göndermeleri ve entrikal incelikleri bilmeyen reklam servisimiz Sadat reklamını zaman zaman programların içerisine koyarak görevini yapıyordu. Nitekim Sayın Uğur Dündar'ın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı programda 100'ü aşkın alt bant reklamın içine bu reklamı da yerleştirmiş. Yayın yönetim durumu farktettiği an müdahalede bulundu. Reklam kaldırıldı. Program tekrarında da yer verilmedi. Ancak bu arada kıyamet koptu. Ne darbeciliğimiz kaldı, ne silahlı mesaj verdiğimiz. Evet yasadışı olmasa bile bu politik anlamda bir hatadır.

Ancak reklam servisimizin siyasi bilgi eksikliği yüzünden Sayın Uğur Dündar'ın, hele hele de Sayın Kılıçdaroğlu'nun hedef alınması kabul edilemez. Böylesi masum sayılabilecek bir hatadan yola çıkılarak kişi ve kurumları yok etmeye çalışmak en azından belli değerleri savunduğunu söyleyenlere yakışmamaktadır. Bu olaydan tabii ki ders alınmıştır. Tekrarı önlenecektir."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!