RTÜK'ten yayın ihlali yapan kanallara para cezası! Üst sınırdan kesildi

RTÜK yayın kurallarını ihlal eden Halk TV, KRT, Tele1, TGRT ve Radyo Sputnik'e üst sınırdan idari para cezası kesti.

Gündem 29.06.2022, 15:29 29.06.2022, 16:28
Abone ol
RTÜK'ten yayın ihlali yapan kanallara para cezası! Üst sınırdan kesildi

Haftalık olağan toplantısını yapan RTÜK izleme raporlarını masaya yatırdı. 

HALKTV'YE ÜST SINIRDAN CEZA 

Halk TV'de yayınlanan Kadraj isimli programda, "Van Başkale’de Tartışmalı Görüntü" başlığıyla ekrana getirilen habere ilişkin yayın konukları  Emekli Tuğgeneral Dr. Haldun Solmaztürk ve Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş'ın Jandarma teşkilatı hakkında mesnetsiz söylemleri yaptırım getirdi. Söz konusu yayın ile 6112 sayılıKanunda yer alan  “Yayın hizmetleri,….. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal eden Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası müieyyidesi uygulandı. 

Diğer yandan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un konuk olarak katıldığı Mesele isimli programda eleştiri sınırlarını aşarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kişilik haklarına saldırılınca yayıncı kuruluş yaptırımdan kurtulamadı.

KRT'DE YAYINLANAN PROGRAM KANALA CEZA GETİRDİ 

KRT'de ise, yine İçişleri Bakanı Soylu'ya hakaret edilen “Olağan İşler* programı müeyyideye sebep oldu. Bahadır Özgür, Mustafa Hoş, Hakkı Özdal ve Ayşen Şahin'in  konuşmacı olarak katıldığı programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında iftira niteliğinde ifadelere yer verilmesini yayın ilkelerinin ihlali olarak değerlendiren Üst Kurul, KRT’ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı  uyguladı.

TGRT'YE DE CEZA KESİLDİ 

Ayrıca TGRT Haber'de yayınlanan Gündem adlı haber bülteni RTÜK'ün gündemindeydi. 

Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağına uymayan yayın için TGRT'ye idari yaptırım uygulandı.  

TELE1'DE YAYIN İHLALİ 

Merdan Yanardağ'ın moderatörlüğünü yaptığı Tele 1'in “18 Dakika” programını da görüşen Üst Kurul, yayında gerçek dışı bir şekilde hükümetin insanların yaşam haklarını engellediği iddialarını yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit etti.

RADİOSPUTNİK'TE ALKOL REKLAMI 
  
RTÜK toplantısından bir müeyyide de Radiosputnik'e çıktı. "Ali Çağatay'la Seyir Hali" isimli programda sunucu Ali Çağatay'ın bir alkollü içki türü ve markasını belirterek alkol kullanımını özendirici nitelikte yaptığı yayın için ilgili yayıncı kuruluşa RTÜK tarafından idari para cezası verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!