DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Rize'de yapılan çay çarşısı tarihe geçecek

30 metre yüksekliğinde olan ve 7 katlı olarak inşa edilen Rize Çay Çarşısı'nda çalışmaların sonuna gelindi. Türk çayının tanıtılacağı çarşı için, Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı.

Gündem 10.10.2021, 16:06 10.10.2021, 16:09
Rize'de yapılan çay çarşısı tarihe geçecek

Rize'nin sembolü olmaya hazırlanan ve çayın yolculuğunun anlatılacağı Çay Çarşısı'nın inşaatı devam ediyor.

9 bin 500 metrekarelik alanda kurulan Çay Çarşısı'nda Türk çayı başta olmak üzere her çeşit çayın satışı ve tadımı yapılacak.

Çarşının içerisinde satış reyonlarıyla birlikte Rize bezi, bakır işlemeciliği, yöresel yemekler, taş değirmen, kemer köprü gibi kültürel öğeler yer alacak.

İnce belli çay bardağına benzeyen çarşı için Guinness Rekorlar Kitabı'na resmi başvuru yapılırken, binada çay terası ve çayın topraktan bardağa kadar olan serüvenini anlatan 13D çay sinemasıyla birlikte seyir terası yer alacak.

'GUİNESS REKORLAR KİTABI'NA GİRMESİ BİZİM İÇİN GURUR OLUR'

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, çay bardağı binasıyla kentin sembolü olan çayı simgelediklerini belirterek 'Çay Çarşısı'nın turizme değer katacağını söyledi.

Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduklarını ifade eden Erdoğan, “Yıl sonuna doğru Guinness’ten kontrol için gelecekler. Biz onlara yapının genel durumundan bahsedeceğiz.

Bunu başarabilirsek, Rize’den bir yapının Guinness Rekorlar Kitabı içerisine girmesi bizim için gurur kaynağı olacaktır. Nisan-Mayıs aylarında netleşmiş olur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?