banner2

Resmi Gazete'de yayımlandı! Ehliyet almak isteyenler dikkat: Yaş sınırı değişti!

Ehliyet sahibi olmak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir duyuru yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ehliyet almak isteyen vatandaşların yaş sınırı düşürüldü.

Gündem 18.09.2023, 15:22 18.09.2023, 15:28
Abone ol
Resmi Gazete'de yayımlandı! Ehliyet almak isteyenler dikkat: Yaş sınırı değişti!

Ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak yapılan son dakika duyurusuna göre  yaş şartı için yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 

3 ANA GRUP'TA 3 YAŞ SINIRI BULUNUYOR 

Yönetmelikte yapılan düzenleme Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ülkemizde ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan 3 yaş şartı bulunuyor. M, A1 ve B1 sınıfı, A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ve C, CE, D1 ve D1E ehliyet olmak üzere 3 ana grup için 3 yaş şartı sınırı uygulanıyor.

 YÖNETMELİKTE ŞU İBARELER YER ALDI 

MADDE 1- 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “cccc) Teknik şartlar: Bu Yönetmelik kapsamında kullanılacak taşıtların, geçerli araç muayenesini veya ilgili mevzuatta belirtilen diğer teknik koşullarını,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi ile aynı maddenin dördüncü fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) B3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak; 1) Kendi personelinin, 2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

“c) D3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak;

1) Kendi personelinin,

2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

TÜRKİYE'DE EHLİYET YAŞ SINIRI 2023 KAÇ?

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik kapsamında yaş şartı sınırı değişti. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında D sınıfı ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan 26 yaş şartı aşağı çekilerek 24 yaş olarak yeniden düzenlendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!