banner2

Rekabet Kurumu'ndan deprem bölgesi için yeni karar!

Rekabet Kurulu, deprem belirli sektörlere karşı oluşan ani ve yüksek talep karşısında teşebbüslerin olası rekabeti kısıtlayıcı/bozucu faaliyetlerde bulunmalarının önlenmesi ve bölgenin yeniden imarı ve inşası aşamasında teşebbüsler arasında gerçekleştirilebilecek işbirliklerini önlemek amacıyla sektör incelemesi başlattığını duyurdu.

Gündem 17.03.2023, 19:11
Abone ol
Rekabet Kurumu'ndan deprem bölgesi için yeni karar!

Rekabet Kurumundan yapılan açıklamaya göre, belirli sektörlere karşı oluşan ani ve yüksek talep karşısında teşebbüslerin olası rekabeti kısıtlayıcı/bozucu faaliyetlerde bulunmalarının önlenmesi ve bölgenin yeniden imarı ve inşası aşamasında teşebbüsler arasında gerçekleştirilebilecek işbirliklerinin rekabetçi şekilde tasarlanması için gerekli rehberliğin sağlanabilmesi için inceleme başlatıldı. 

"48 BİNDEN FAZLA VATANDAŞIMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ "

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 11 ili derinden etkileyen  7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük depremle sarsıldığını ifade ederek, "Meydana gelen olağanüstü şiddetli bu depremler ve devamında gelen artçı sarsıntılar nedeniyle, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş ile birlikte Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da 48 bini aşkın vatandaşımız maalesef hayatlarını kaybetti; binlerce bina yıkıldı ya da ağır hasar aldı" dedi. 

"REKABET YANLISI İŞBİRLİKLERİN YÖNETİLMESİ KURUMUMUZUN GÖREVİ"

Deprem bölgesinde ekonomik ve sosyal hayatın hızla toparlanabilmesinin konutların ve işyerlerinin yeniden inşa sürecinin hızına bağlı olduğunun altını çizen Birol Küle, "Böylesi büyük bir operasyonun başarısı için ise tedarik zincirlerinin sıhhatinin ve sürekliliğin sağlanması hayati öneme sahip. Bu bakımdan başta inşaat ve lojistik olmak üzere, belirli sektörlere karşı oluşan ani ve yüksek talep karşısında kamu ve özel sektör kaynaklarının en etkin şekilde kullanılabilmesinin temin edilmesi gerekli. Bunun için de bir yandan oluşabilecek açık ve ağır rekabet ihlallerinin önlenmesi ve caydırılması; diğer yandan ise tedarik süreçlerinin aksamamasını teminen teşebbüslerin etkinlik doğurucu / rekabet yanlısı işbirliklerine yönlendirilmeleri ülkemiz için elzem, Kurumumuz için de öncelikli görevimizdir" açıklamasında bulundu. 

"DEPREM BÖLGESİNDE İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİMİZLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADIK"

Birol Küle, sorumluluklarının gereği olarak deprem bölgesinde piyasalarda yaşanabilecek rekabet sorunlarını tespitine dönük inceleme süreci başlattıklarının bilgisini vererek, "İlk aşamada deprem bölgesine giderek iş dünyası temsilcilerimiz ile görüşmelere başladık. Bu kapsamda Kurumumuzun görev alanına girebilecek her türlü soru ve sorunların iletilebileceği iletişim kanalları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde de bu ziyaretlerimiz devam edecektir" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!