banner2

Regaip Kandili'nde okunacak dualar nelerdir? Regaip Kandili duaları, Regaip Kandili'nde kaç rekat namaz kılınır?

Regaip Kandili yaklaşırken okunacak dualar ve Regaip Kandili'nde kaç rekat namaz kılınacağı en çok sorulan sorular arasında yer almaya başladı. Peki, Regaip Kandili'nde hangi dualar okunur? Regaip Kandili'nde hangi namaz kaç rekat kılınır?

Gündem 26.01.2023, 09:50 28.01.2023, 11:55
Abone ol
Regaip Kandili'nde okunacak dualar nelerdir? Regaip Kandili duaları, Regaip Kandili'nde kaç rekat namaz kılınır?

Regaip Kandili, Müslüman alemi için en önemli günler arasında yer alıyor. Regaip Kandili 26 Ocak Perşembe gününe denk gelirken vatandaşlar kandil akşamı edilecek duaları araştırmaya başladı. 

REGAİP KANDİLİ'NDE OKUNACAK DUALAR

Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm

Ey Bizleri varlığa erdiren, var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz'e Sonsuz salât ü selam olsun.

Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

Ya İlahel-Alemin

Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek gecede bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. İcabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

Ey çaresizler çaresi

Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.

Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü vet-teslîmât) perişan, derbeder ve ızdırap içinde.. Müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. İbadet ü tâat kültür televvünlü.. Duygular, düşünceler fantezilere emanet.. Mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya Rabbi!

Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

REGAİP KANDİLİ'NDE OKUNACAK SURELER

Regaiip Kandili'nde, ayrıca, Fatiha, Kadir ve İhlas sureleri ile Kur'an-ı Kerim'den zammı surelerin okunması tavsiye edilir. 

Regaip Kandili'nde namazlarda okunacak diğer duallar ise şu şekilde: 

Okunuşu: "Allahumme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim."

"Allah'ım, ümmî nebî Efendimiz Muhammed'e, âline ve ashâbına salât u selâm eyle!"

Okunuşu: "Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh"

"Bizim Rabbimiz, Rûh'un ve melâike-i kirâmın Rabbi, bütün kusurlardan münezzeh ve cümle eksikliklerden pâk ve yücedir."

Okunuşu: "Rabbigfir verham vetecevez amme teğlemü inneke entel eazzul ekram."

"Rabbim, beni mağfiret et, bana rahmet et, bildiğin bütün kusurlarımdan geç, onları bağışla, şüphesiz Sen en yüce ve en kerîmsin."

REGAİP KANDİLİ'NDE HANGİ NAMAZ KAÇ REKAT KILINIR?

Regaip Kandili'nde kılmak üzere herhangi bir namaz belirtilmemiştir. Bununla birlikte, Hz. Muhammed S.A.V'ın kılınmasını tavsiye ettiği Tesbih namazını kandil gecelerinde kılmak mümkündür. Tesbih namazı 4 rekat kılınır.

REGAİP KANDİLİ TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Kandil gecelerinde kılınabilecek namazlar arasında yer alan tesbih namazı dört rekat olup şu şekilde kılınır:

Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

REGAİP KANDİLİ NAMAZ SAAT KAÇTA KILINIR?

Regaip Kandili'nde saat kaçta namaz kılınacağı da merak edilen sorular arasında yer alıyor. Kandil geceleri akşam ezanı ile başlayacağı için akşam namazı ile birlikte ibadet edilmeye başlanabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!