banner2

Refakatsiz çocuklar için SORGULAMA EKRANI! Depremde kaybolan çocuklar nasıl bulunur?

Depremde enkaz altından çıkartılan ve kaybolan çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yeni bir sorgulama sitesi açıldı. Peki, Refakatsiz çocuklar için sorgulama ekranı nedir? Depremde kaybolan çocuklar nasıl bulunur?

Gündem 22.02.2023, 12:29 22.02.2023, 13:05
Abone ol
Refakatsiz çocuklar için SORGULAMA EKRANI! Depremde kaybolan çocuklar nasıl bulunur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın açıklamalarının ardından refakatsiz çocuklar sorgulama ekranı nerede? Depremde kaybolan refakatsiz çocuklar nasıl bulunur? Depremde çocuğum kayboldu, nasıl bulurum? Diyenler için bakanlığın yeni refakatsiz çocuklar sorgulama ekranı bilgisini veriyor olacağız.

REFAKATSİZ ÇOCUKLAR SORGULAMA EKRANI

Asrın felaketi sonrası ailesi bulunamayan refakatsiz çocuklara ilişkin yeni bir hizmeti daha hayata geçirdiklerini kaydeden Bakan Yanık, "Vatandaşlarımız artık Bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek kayıt altına aldığımız refakatsiz çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek." ifadesini kullandı.

BURAYA TIKLAYARAK REFAKATSİZ ÇOCUKLAR SORGULAMA EKRANI'NA GEÇİŞ YAPABİLİRSİNİZ

REFAKATSİZ ÇOCUKLAR TELEFON HATTI

Deprem sonrası oluşturulan 10 hatlı çağrı merkezi, ALO 183, sosyal medya takip birimi aracılığıyla gelen ihbar, bilgi, fotoğraf gibi ayırt edici her türlü bilgi ve belgeyi kayıt altına aldıklarını vurgulayan Yanık, bu bilgileri açılan sorgu ekranında entegre ettiklerini belirtti.

REFAKATSİZ ÇOCUKLAR SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Refakatsiz çocukların bilgilerine ulaşmak için sorgu ekranında iki farklı yöntemin bulunduğunu bildiren Yanık, şunları aktardı.

"Fiziki görüntü, saç rengi, göz rengi, doğum izi, fotoğrafları gibi ayırt edici bütün özellikleriyle birlikte çocuklara ilişkin bilgiler, oluşturulan bir bilgi formu üzerinden kayıt altına alınıyor. Daha sonra bu kayıtlar TÜBİTAK tarafından hazırlanan 'DerinGÖRÜ' yüz tanıma ve eşleştirme sistemine yükleniyor. Sistemde fotoğrafların eşleşmesine göre bir liste oluşturuluyor. Fotoğraf kaydı ile sisteme girilen bilgiler kullanıcıya sunuluyor. Şimdi de refakatsiz çocuklar için Bakanlık web sitemizde sorgu ekranı açtık. Vatandaşlarımıza T.C. kimlik numarası veya ad-soyad ile arama yapılma imkanı sağlıyoruz. Sistem üzerinden yapılacak eşleştirmeler sonrasında vatandaşlarımız gerekli başvurularını yapabilecek. Diğer yandan, çocuklarını bulamayanlar bu ekran üzerinden ihbar kaydı da bırakabilecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!