Radikal solun Amerika ile dansı: PKK/YPG, TİKKO lideri İbrahim Kaypakkaya'yı andı!

Radikal solun emperyalist güçlerle dansında yeni perde: Suriye topraklarını işgal eden ABD aparatı PKK/YPG'li teröristler 'devrimci' kahramanları İbrahim Kaypakkaya'yı törenle andı.

Gündem 20.05.2022, 19:20
Radikal solun Amerika ile dansı: PKK/YPG, TİKKO lideri İbrahim Kaypakkaya'yı andı!

Emperyalizme karşı olduklarını savunan radikal sol örgütler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminde hizaya geldi. ABD'nin FETÖ aparatıyla kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç ay önce, Türkiye'ye karşı 'direnen' bütün sol örgütler Halkların Birleşik Devrimci Hareketi (HBDH) çatısı altında birleştirilmişti. PKK'nın Kandil'deki elebaşlarının yön verdiği bu oluşum, Türk solunun sembol isimleri Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın faaliyet gösterdiği örgütleri de içine almıştı (THKO ve THKP-C).

Yaşarken asker ve polise kurşun sıkmış Deniz Gezmiş ile Mahir Çayan'ın örgütlerine kol kanat geren PKK/YPG şimdi radikal solun bir başka efsanesi İbrahim Kaypakkaya'yı sahiplendi. Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaralanmasının ardından sığındığı bir köyde ihbar sonucu yakalanan ve Diyarbakır Cezaevi'nde gördüğü işkenceler sonucu 18 Mayıs 1973'te hayata gözlerini yuman Kaypakkaya, ABD işgali altındaki Suriye kenti Kamışlı'da PKK'lılarca anıldı. 

TKP/ML TİKKO'nun kurucusu İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için toplanan PKK/YPG'li grup bir süre saygı duruşunda bulundu ve kırsal bölgede alkışlı eylem yaptı. Terör örgütünce gerçekleştirilen törene DKP/BÖG, MLKP, TKEP/L, DKP-Birlik ve THKP-C/MLSPB kısaltmalarından oluşan çok sayıda irili ufaklı grubun üyeleri katıldı. 

İBRAHİM, FERHAT, MAHİR, DENİZ...

MKP ve TKP-ML adına Türkçe kaleme alınan açıklamayı okuyan Meral Berna adlı terörist,  "50 yıllık direniş ve mücadele geleneğimiz önder yoldaşımızın çizdiği güzergahta ilerleyerek zaferi kesin kılacaktır. Şimdi kazanma zamanıdır. Biz kazanacağız" dedi.  

Bölgede PKK/YPG ile omuz omuza faaliyet gösteren 'Ermeni Taburlarının' sorumlusu Manuel Demir ise sözkonusu bildiriyi Arapça olarak seslendirdi. 

Törende okunan MLKP bildisinde ise "İbrahim Kaypakkaya'yı anmak işgale, sömürgeciliğe ve zulme karşı direnmektir. Bugün Rojava devrimine, Kürt özgürlük mücadelesine, Türkiye'de İşçi sınıfına karşı saldırılar sözkonusu olduğunda birer İbrahim, Ferhat, Dörtler, Mahir, Deniz olarak direneceğiz" denildi. 

FATİH MEHMET MAÇOĞLU'NUN DA GÖZDESİ

Türkiye'ye karşı bütün örgütlerin buluştuğu Suriye kuzeyinde İbrahim Kaypakkaya anması duygusal anlara sahne oldu. Türkiye'de de sıklıkla 18 Mayıs'tan buyana sıklıkla yâd edilen Kaypakkaya'yı Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da saygıyla andı. 19 Mayıs'ta Atatürk'e ilişkin herhangi bir paylaşım yapmayan Maçoğlu, Kaypakkaya hakkında şunları yazdı: 

"Güzel yüzlü şapkalıya...
49 yıl önce özel mülkiyet dünyasına, doğanın zenginliklerini gasp edenlere, ayrımcılığa, kardeşliği yok sayanlara karşı siyasal düşünceleri, ideolojik duruşuyla sosyalizm mücadelesine adını yazdı. 
Saygıyla anıyorum."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!