banner2

Putin 'savaş'ı seçerse Suriye, Libya ve Karabağ ateş topuna döner

Türkiye'ye karşı mücadele planını ABD ortaklığıyla yürüten Rusya, saldırgan tutumunu Soçi'de de devam ettirirse üç ayrı cephede bombanın pimi çekilecek.

Gündem 28.09.2021, 13:40 28.09.2021, 14:30
Abone ol
Putin 'savaş'ı seçerse Suriye, Libya ve Karabağ ateş topuna döner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le görüşmek üzere yarın Soçi'ye gidiyor. Uzun tartışmalara sahne olması beklenen temaslar Suriye, Libya ve Karabağ cephelerinin kaderini tayin edecek. 

5 Mart 2020 tarihinde iki liderin yine Soçi'de gerçekleştirdiği zirvede bir dizi karar alınmış ancak Rus tarafı, imza attığı taahhütlere uymamıştı. Suriye konusunda Türkiye'ye karşı ABD ile birlikte hareket ettiği görülen Moskova, PKK işgalindeki bölgeleri değil, 4 milyon sığınmacının bulunduğu İdlib'i pazarlık konusu haline getirirse cephenin yeniden ısınmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

İdlib'de cephe hattını yeni savunma sistemleriyle tahkim eden Rus tarafı, aynı zamanda İran destekli terör gruplarını da Mehmetçiğin bulunduğu üslerin yakın noktalarına konuşlandırdı. Esed rejimi geçtiğimiz yıl TSK tarafından imha edilmiş zırhlı araç, tank ve roketatar sistemlerinin yerine yenilerini getirdi. 

RUS UÇAĞINA RADAR KİLİDİ

TSK üslerinin bulunduğu noktalara yaklaşık bir aydır yoğun saldırılar gerçekleştiren Rusya destekli Esed rejimi, son olarak Zeytin Dalı Harekât bölgesi Afrin'i bombalayarak Suriye Milli Ordusu üyesi 11 muhalifin ölümüne yol açtı. Bölgedeki TSK unsurları ve sınır hattındaki birlikler ise tacizlere misliyle mukabelede bulundu. Hatta bu kararlılık Haseke'de bir Rus savaş uçağının Türk hava savunma sistemleri tarafından radarla takip edilerek kilit atılmasına kadar gitti. 

İddiaya göre Barış Pınarı Harekât bölgesinin doğu ucundaki Rasulayn'ın güneyinde, PKK'lı teröristlerin toplanma noktası olan Tel Temr üzerinde bir Rus savaş uçağı, 'saldırıya hazırlandığı' gerekçesiyle Türk hava savunma sistemlerince takip altına alındı. Radar kilidi atıldığını fark eden Rus uçağı, panik halinde bölgeden uzaklaşırken kuyruk tarafından ardı ardına ısı balonu (flare) bıraktı. Rus pilotun uçağı vurmaya doğru gelen füzeyi yanıltma amacıyla kullanılan termal balonlara başvurması, bölgedeki Türk birliklerinden bir füze ateşlendiğini sandığının işareti oldu. İddia Ankara ya da Moskova taraflarınca henüz doğrulanmadı. Türkiye'nin milli üretim Hisar ve Korkut hava savunma sistemlerini Suriye cephesindeki pek çok noktaya konuşlandırdığı biliniyor. Bunun yanında TSK, son günlerde saldırıların yoğunlaştığı İdlib'e de tank ve zırhlı araçlardan oluşan yoğun sevkiyatlarda bulundu. 

Tarafların istim üstünde durduğu tek cephe Suriye değil. Libya'da da savaş her an patlak verebilir. Rusya'nın paralı asker şirketi Wagner'le destek verdiği darbeci Hafter güçleri, meşrû Trablus hükümet ordusuna karşı mevzilenmiş durumda. Ülkede istikrarın sağlanması niyetiyle kurulmuş ortak kabine, CIA devşirmesi Hafter'in işgal ajandası nedeniyle etkili olamadı. Libya'da doğu ile batı arasında kurulmaya çalışılan çözüm masası bir süredir devrilmiş durumda. 

HAKAN FİDAN TRABLUS'TA İDDİASI

Ellerin tetikte olduğu bölgede önceki gün kritik bir gelişme daha yaşandı. MİT Başkanı Hakan Fidan'ı taşıyan Bombardier 600 tipi uçağın Trablus'a indiği ve Fidan'ın burada kritik temaslar gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmeler olumlu sonuçlanmazsa Libya'daki Wagner mensubu Rus askerler arazide birtakım zorluklarla karşılaşacak. 

Suriye ve Libya'nın ardından Soçi masasındaki en önemli üçüncü konuyu Azerbaycan'ın Karabağ bölgesi oluşturuyor. Kasım 2020'deki üçlü anlaşmaya rağmen Putin, Türkiye'yi Nahçıvan hattından Azerbaycan'la birleştirecek Zengezur Koridoru'nun hayata geçmemesinde ısrar ediyor. Rus destekli Ermeni askerleri de Karabağ'daki cephe hattında Azeri birliklere saldırıları sürdürüyor. İşgalci Ermenilere İran tarafından verilen destek de Bakü ile Tahran arasındaki ipleri kopma noktasına getirdi. Erdoğan-Putin görüşmesi, Afrika-Suriye-Hazar denkleminde bundan sonra neler yaşanabileceğine ilişkin tayin edici mahiyette. Bu nedenle tüm dünya, yarınki görüşmeden çıkacak sonuçlara kilitlenmiş durumda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!