banner2

Putin, ilhaktan sonra böyle seslendi: Evinize hoşgeldiniz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, ilhak edilen toprakların Rusya'nın parçası olmasını asla tanımayacaklarını ifade etti. Aynı anlarda ilhak edilen bölgede konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bölge halkına "hoşgeldiniz" ifadesini kullandı.

Gündem 30.09.2022, 21:44
Abone ol
Putin, ilhaktan sonra böyle seslendi: Evinize hoşgeldiniz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'da ilhak ettiği toprakları Rusya'nın parçası olarak asla tanımayacaklarını açıkladı. Stoltenberg, Rusya'nın ilhakının gayrimeşru ve yasa dışı olduğunu söyledi.

"UKRAYNA'NIN KENDİ YOLUNU SEÇME HAKKI VARDIR"

Stoltenberg, Ukrayna'nın üyelik başvurusu hakkında, "Ukrayna'nın kendi yolunu, ne tür bir güvenlik düzenine gireceğini seçme hakkı vardır." dedi.

RUSYA DAHA GÜÇLÜ HALE GELDİ

Rusya'nın Ukrayna'daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini Rusya topraklarına katmasının ardından düzenlenen kutlamalarda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Rusya daha güçlü hale geldi" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini Rusya topraklarına katmasının ardından başkent Moskova'daki Kızıl Meydan'da kutlamalar yapıldı. Birçok sanatçının konserler verdiği kutlamalara alınan bölgelerin liderleri de katılarak konuşma yaptı. Kutlamalara katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus topraklarına katılan bölgelerin kendilerine bağlanmasıyla ilgili tarihten hatırlatmalarda bulunarak, "Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle aynı şey oldu. Her şeye seçkinler karar verdi. Milyonlarca halka hiçbir şey sorulmadı. Modern Rusya, LDNR'de ve kurtarılmış bölgelerde yaşayan insanlara seçme hakkı verdi. İnsanlar referanduma katıldı ve kararlarını verdi. İnsanlar, Rusya ile birlikte olmayı seçtiler. Bu günü kahraman askerlerimize ve milislerimize borçluyuz. Zafer bizim olacak" ifadelerini kullandı.

EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ

Donbass halkının yıllarca haklarından mahrum bırakıldığını savunan Putin, "Yıllar boyunca bu insanlardan tarih bilincini silmeye, geleneklerini yok etmeye, anadillerini konuşmalarını yasaklamaya, kültürü yasaklamaya çalıştılar, hiçbir şey başaramadılar. Bu insanlar tarihi vatan sevgisini yüreklerinde taşıdı. Rusya bu bölgelere sadece kapılarını değil, kalbini de açıyor. Evinize hoş geldiniz" dedi.

Putin, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin katılımıyla Rusya'nın daha da güçlendiğini söyleyerek, "Rusya daha güçlü hale geldi. Çünkü bir aradayız. Gerçekler arkamızda ve hakikatte güç var. Yani zafer var. Zafer bizim olacak" diye konuştu.

AGİT'TEN KINAMA

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya'nın Ukrayna'da Kırım dahil, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini "ilhak" etmesini kınadı.

AGİT'ten yapılan yazılı açıklamada, AGİT Dönem Başkanı ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, AGİT Parlamenter Asamblesi Başkanı Margareta Cederfelt ve AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid'in oybirliği ve kategorik olarak Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini yasa dışı ilhakını ve Kırım'ın devam eden işgalini kınadığı bildirildi.

Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in egemen bir ülke olan Ukrayna'ya ait bölgeleri ilhak ettiğini açıklamasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Moskova yönetiminin bu adımla AGİT'in kuruluş ilkeleri ve uluslararası düzenin merkezinde yer alan toprak bütünlüğü ilkesini anlamsızlaştırdığına işaret edilen açıklamada, "Bugün açıklanan adım, uluslararası hukukun temel kurallarının, AGİT ilkelerinin ve BM Sözleşmesi'nin açık bir ihlalidir. Bu, bütün katılımcı devletlerin üzerinde anlaşmaya vardığı taahhütlere bir hakaret teşkil eder." görüşüne yer verildi.

Açıklamada, Rusya'nın kısmi seferberlik ve nükleer silahlarla tehditte bulunmasının, savaşın derinleşmesi, daha fazla insanın zarar görmesinden başka bir anlama gelmeyeceği ifade edildi.

Rusya'ya Ukrayna'dan tamamen çıkması çağrısında bulunulan açıklamada, bu zorlu süreçte Ukrayna halkının yanında olunduğu belirtilerek bu ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğüne bağlılık bir kez daha vurgulandı.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!