banner2

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, isim vermeden Naci Görür'ü eleştirdi: Bu bilim değil

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, dün akşam meydana gelen Hatay merkezli depremlerin ardından isim vermeden Naci Görür’ü eleştirdi ve halkı korkutmakla suçladı. Cenk Yaltırak, ''Adana’da deprem olacağını söyleyenlerin bilimsel konuşmadığını belirtti: “Sürekli deprem olan bir bölgede aynı şeyi defalarca söyleyip birinin tutması bilim olmuyor.” dedi.

Gündem 21.02.2023, 11:32 21.02.2023, 12:09
Abone ol
Prof. Dr. Cenk Yaltırak, isim vermeden Naci Görür'ü eleştirdi: Bu bilim değil

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden 16 gün geçti. Toplamda 11 ili birden etkileyen 7,7 ve 7,6’lık yıkıcı depremlerin ardından dün akşam saatlerinde Hatay'da 3 dakika arayla şiddetli sallandı. 6.4 büyüklüğündeki Defne merkezli yeni depremi en büyüğü 5.8 olmak üzere onlarca artçı izledi.

Hatay merkezli depremlerin ardından yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adana'yı işaret etti ve yetkilileri uyardı. Naci Görür, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında artık büyük bir deprem beklemiyoruz. Adana’da bekliyoruz. Oraya da enerji transferi olabilir. Adana’da dikkatli olmak lazım.”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, isim vermeden Naci Görür’ü eleştirdi ve halkı korkutmakla suçladı.

''AYNI ŞEYİ DEFALARCA SÖYLEYİP, BİRİNİN TUTMASI BİLİM OLMUYOR''

Cenk Yaltırak, ''Adana’da deprem olacak diyen kişilere lütfen bu haritadaki hangi fay deprem üretecek diye sorunuz? Mecidiyeköy otobüs durağında otobüs gelecek demek anlamlı değil. Anlamlı olan hangi hat gelecek bilgisidir. Adana’da deprem olabilir, ama depremin büyüklüğü, üretecek fayı belli değilse sadece halkı korkutmadır. Sürekli deprem olan bir bölgede aynı şeyi defalarca söyleyip birinin tutması bilim olmuyor.'' dedi.

''ÇALIŞMASI VARSA OKUMAK İSTERİZ''

Sözlerine devam eden Cenk Yaltırak, şu ifadeleri kullandı;

''Adana’da aktif fay kategorisinde faylar var. Bunların üzerinde depremi periyodunu ve büyüklüğünü anlamlı bir çalışma bulunmuyor. Bu konuda konuşanların bir çalışması varsa okumak isteriz.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!