banner2

PKK/YPG Fırat'ın batısına 15 Temmuz'dan iki ay önce Washington'un onayıyla geçmişti

Suriye'de DEAŞ ile PKK arasındaki devir-teslim tiyatrosu sorunsuz ilerliyordu. Türkiye'nin güney sınır hattı boyunca kurulacak terör devletine sadece kilometreler kalmıştı. Terör örgütü, 15 Temmuz'dan iki ay önce Fırat'ın batısına geçip Münbiç'i 'teslim aldı'.

Gündem 08.06.2022, 10:57 08.06.2022, 11:17
Abone ol
PKK/YPG Fırat'ın batısına 15 Temmuz'dan iki ay önce Washington'un onayıyla geçmişti

ABD Başkanı Barack Obama ile Dışişleri Bakanı John Kerry, PKK/YPG'nin Suriye'de Fırat batısına geçmeyeceklerine dair sözler veriyordu. Ancak teröristler, 2016 yılı mayıs ayı itibariyle Fırat nehrinin üzerinden derme çatma sallarla karşı kıyıya geçti. Türkiye'nin gözü önünde yapılan bu eylem konusunda Washington'dakilerin içi rahattı. 

Nasıl olsa 15 Temmuz'a birkaç ay vardı. Fetullahçı Terör Örgütü, Türkiye'de bir darbeyle iktidarı ele geçirecek, Erdoğan yönetimi sonlandırılacak ve Türkiye güneyinde PKK devleti ile terör koridoru için eksik kalan parça tamamlanacaktı. 

MAYIS 2016'NIN SURİYE HARİTASI

DEAŞ ile PKK arasındaki devir-teslim tiyatrosu ise birkaç yıldır sorunsuz şekilde ilerliyordu. Suriyeli muhaliflerin silahlı direnişini kırıp Esed'in güçlenmesini sağlayan DEAŞ, aynı zamanda Cerablus'tan Münbiç'e, Bab'dan Rakka'ya, Deyrizor'dan Musul'a dek Amerikan çıkarlarına engel teşkil edebilecek ne varsa temizliyordu. 

Bu engellerin başında ise ne PKK'ya ne DEAŞ'a ne de ABD'ye 'evet' diyen bölge halkı geliyordu. DEAŞ işgalleriyle birlikte onlarca kasaba ve belde, Sünni Müslüman nüfustan arındırıldı. Evlerini terk edip yola düşenler kendilerini bir süre sonra İdlib'de ya da Türkiye'de buldu. Gitmeyenler ise öldürüldü. 

DEAŞ işgali altındaki bir bölgede hayatta kalabilen az sayıda topluluğun başı felaketten kurtulmadı. Bölgeyi terör örgütünden temizleme bahanesiyle bu kez Amerikan uçakları kasaba ve beldeleri enkaza çevirdi. Nüfustan arındırılıp insansızlaştırılan topraklar artık PKK/YPG işgali için tam olarak hazırdı. 

KORİDORU BİRLEŞTİRMEK İÇİN SON ADIM...

PKK/YPG Kamışlı'dan Haseke'ye, oradan kuzey hattı boyunca Rasulayn'dan Tel Abyad'a dek bu şeklide ilerlemişti. Ayn İsa ve Ayn el-Arab'ın da işgaliyle birlikte 'koridor' için son bir hamle gerekiyordu: Afrin ile Münbiç'i birleştirmek... 

2016 Mayıs'ında Fırat'ın batısına geçen PKK, daha önce onlarca yerleşim yerinde olduğu gibi burada da DEAŞ'ın etkili bir direnişiyle karşılaşmadan Münbiç'i teslim aldı. Terör devletine son 100 kilometre kalmıştı. Hatta terör örgütü Afrin doğusundaki Tel Rıfat'tan Mare'ye dek ilerlemiş, birleştirilecek hat için mesafe 50 kilometreye kadar düşmüştü.

PKK/YPG'nin Münbiç'in ardından el-Bab'a ve ardından Afrin'e ulaşması gerekiyordu. Washington'daki plan da bu yöndeydi. 

15 Temmuz 2016 akşamı ABD destekli bir başka terör örgütü olan FETÖ devreye sokuldu. Milletin destansı direnişi sonucu darbe girişimi püskürtüldü. PKK/YPG Münbiç'ten daha batıya ilerleyemedi. Türk ordusu tüm emperyalist haritaları parçalayacak harekâtlar serisine 24 Ağustos 2016'da başladı. Fırat Kalkanı Harekâtı ile koridorun birleşme ihtimali ortadan kalktı. Coğrafyanın kaderi değişti. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!