banner2

PKK'ya destek için Suriye'ye giden radikal solcu, saldırı hazırlığındayken yakalandı: Bir MLKP hikayesi

Türkiye'deki radikal sol örgütler Amerikan destekli PKK/YPG ile işbirliği halinde çalışıyor. Suriye'de silahlı eğitim almış MLKP'li M.U.'nun hikayesi bunun son örneği oldu.

Gündem 20.08.2022, 18:18 20.08.2022, 18:41
Abone ol
PKK'ya destek için Suriye'ye giden radikal solcu, saldırı hazırlığındayken yakalandı: Bir MLKP hikayesi

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde 4 MLKP mensubunun yakalandığı operasyon, Türkiye'de radikal sol örgütlerin ABD destekli PKK/YPG ile iç içe çalıştığını bir kez daha gözler önüne serdi. 

Marksist Leninist Komünist Parti'li (MLKP) M.U. yanındaki 3 örgüt üyesiyle birlikte yakalandı. M.U.'nun 2015 yılında illegal yollardan Suriye'ye giderek Amerikan ordusunun eğitip donattığı PKK'lılarla birlikte silahlı eğitim gördüğü, sonrasında bombalı eylem düzenlemek için Türkiye'ye girdikten sonra yakalanarak cezaevine yollandığı anlaşıldı. 

HAPİSTEN ÇIKTI AMA TERÖRDEN VAZGEÇMEDİ

Cezasını çekerek tahliye olduktan sonra da terörist faaliyetlerini sürdüren M.U., 5 Ağustos 2022 tarihinde Ağrı'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen MLKP'li Ulaş Alankuş'un sözde intikamını almak için harekete geçti. Güvenlik güçlerine saldırı için plan yapmaya başlayan M.U. istihbarat birimlerinin radarına takıldı. 

İstanbul-Sultangazi'deki örgüt hücresine gelen M.U. burada diğer teröristlerle birlikte, emniyet güçlerine yönelik silahlı saldırı için hazırlık ve planlama faaliyetinde bulunduğu sırada polis baskınına uğradı.

Operasyona ilişkin bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, M.U. ile birlikte MLKP Merkez Komite üyesi E.Y., Ezilenlerin Sosyalist Partisi İstanbul İl Başkanı H.D.A. ve örgüte ev temin eden N.G.'nin yakalandığını, adreste 2 tabanca, çok sayıda fişek, 1 el bombası ve örgütsel doküman ele geçirildiğini bildirdi.

15 TEMMUZ ÖNCESİ TÜM ÖRGÜTLER BİRLEŞMİŞTİ

MLKP'nin silahlı yapılanması olan FESK biriminde görev aldıktan sonra 2015 yılında Suriye'ye geçen M.U., PKK/YPG saflarında geçen 4 yılın ardından bombalı saldırıda bulunmak üzere 2019 yılında kaçak yollardan Türkiye'ye giriş yapmış, güvenlik güçlerinin sıkı takibi sonucu yakalanmıştı. Terörist M.U.'nun Suriye'de bulunduğu dönemde 'HBDH' adlı oluşumun tüm birimleriyle aktif vaziyetteydi.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden birkaç ay önce ABD destekli tüm terör örgütlerinin tek çatı altında toplandığı Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) adındaki çatı yapılanmada PKK/YPG başta olmak üzere MLKP de bulunuyordu. Türkiye'deki bazı radikal sol örgüt üyelerinin, Mehmetçiğin PKK/YPG'ye yönelik operasyonlarına karşı teröristlerle omuz omuza 'mücadele' etmek için Suriye'ye geçtiği biliniyor. 

MLKP'ye yakın sosyal medya hesapları, M.U. ile birlikte hücre evinde yakalanan iki ismin Deniz Aktaş (solda) ve Ebru Yiğit (sağda) olduğunu iddia etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!