banner2

PKK'ya Zap Vadisi darbesi: Mehmetçik Tepe'yi kontrol altına aldı

TSK, Irak'ın kuzeyindeki en kritik terör hedeflerinden Zap Vadisi'nde kontrolü sağladı. Pençe-Kilit Operasyonu ile bölgede 380'nin üzerinde terörist ve 500'den fazla mağara ve sığınak imha edilirken kritik tepenin kontrol büyük oranda sağlandığı bildirildi.

Gündem 20.09.2022, 21:44 20.09.2022, 23:58
Abone ol
PKK'ya Zap Vadisi darbesi: Mehmetçik Tepe'yi kontrol altına aldı

Pençe-Kilit operasyonu ile terör örgütü PKK'ya büyük darbe indirildi. Tsk, Irak'ın kuzeyindeki en kritik terör hedeflerinden Zap Vadisi'nde büyük ölçüde kontrol altına aldı. Pençe-Kilit Operasyonu ile bölgede 380'nin üzerinde terörist ve 500'den fazla mağara ve sığınak imha edildi

Komandolar, Zap Vadisi'ndeki Mehmetçik Tepe'yi büyük ölçüde kontrol altına alarak örgütün stratejisini parçaladı.

PKK'nın hayat damarlarından olan bu tepe, teröristlerin tahkimat yaptığı önemli bir lojistik merkezdi.

ZAP VADİSİ'NDEKİ EN KRİTİK TEPEDE KONTROL SAĞLANDI

Irak'ın kuzeyinde 17 Nisan 2022'de başlayan Pençe-Kilit operasyonunda önemli bir aşama kaydedildi. Zap Vadisi'nde devam eden operasyonda teröristler, Mehmetçik Tepe'ye yoğun olarak tahkimat yapıyordu. Örgüt son dönemde silah ve mühimmat sevkiyatını bu bölgeye gerçekleştiriyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri o cephaneliği ele geçirdi.

Tepe, Irak'ın Kuzeyinde, Çukurca'nın 25 km güneyinde bulunuyor. Zap Vadisi'ni kontrol eden kilit bir nokta olarak değerlendiriliyor. Hakim konumdaki bölge, Uzundere ve Güven Dağı'ndan gelerek Kazan Vadisi ile birleşiyor. Çukurca'ya uzanan alanların yanı sıra Zap Vadisi'ne giden yolu kontrol ediyor.

PKK'YA BÜYÜK DARBE İNDİRİLDİ

Bölgede birbiriyle bağlantılı, onlarca giriş ve çıkışın bulunduğu, metrelerce uzunluktaki tüneller ortaya çıkarıldı. Mehmetçiğin tek tek girdiği tünellerin yaşam alanı olarak kullanıldığı belirlendi. Bazı tünellerin girişlerinde demir kapı bulunuyor. Arama tarama faaliyetlerinde bir tünelde muayene odası olduğu, yaralı teröristlerin bu odalarda tedavi edildiği tespit edildi.

TERÖR ÜSLERİ İMHA EDİLDİ

Pençe-Kilit Operasyonu ile bölgede 380'nin üzerinde terörist ve 500'den fazla mağara ve sığınak imha edildi. Mehmetçik Tepe'nin büyük ölçüde kontrol alınmasıyla Zap Vadisi'ndeki terör üslerine 'kilit' vuruldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!