banner2

PKK'ya HIMARS skandalında Amerikan ordusundan akıl almaz savunma: Evet gönderdik ama...

Suriye'nin 3'te 1'ini PKK/YPG'li teröristleri kullanarak işgal eden Amerikan ordusu zırhlı araç, obüs ve helikopterin ardından örgüte 70 kilometre menzilli HIMARS topçu roket sistemi hibe etti. CENTCOM skandala ilişkin akıl almaz bir açıklama yaptı.

Gündem 01.06.2023, 15:48
Abone ol
PKK'ya HIMARS skandalında Amerikan ordusundan akıl almaz savunma: Evet gönderdik ama...

ABD ordusu Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye helikopter ve obüslerin ardından şimdi de HIMARS topçu roketi hibe etti. 70 kilometre menzilli HIMARS'ın PKK/YPG işgalindeki Deyrizor'da bulunduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte Amerikan ordusundan skanda bir açıklama geldi. 

HIMARS sisteminin PKK'ya verilmediğini iddia eden ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) bu silahın ABD kuvvetlerini savunmak üzere Deyrizor'da bulunduğunu ileri sürdü.

Suriye'nin Rakka, Haseke ve Deyrizor bölgelerinde resmi açıklamalara göre 900 kadar ABD askeri bulunuyor. CENTCOM Sözcülüğü, bu askerlerin zaman zaman Suriye'de İran destekli grupların saldırısıyla karşılaştığını belirterek, HIMARS'ların da İranlılara karşı kullanılacağını iddia ediyor. 

Matthew McFarlane, Erik Kurilla ve Ferhad Abdi Şahin

PKK/YPG'nin Suriye'deki elebaşı Ferhad Abdi Şahin'i düzenli olarak ziyaret eden CENTCOM Komutanı Erik Kurilla, Ocak 2021'den buyana Amerikan askerlerinin SİHA, roket ve havan toplarıyla 78 ayrı saldırıya uğradığından bahsetti. Son olarak geçtiğimiz mart ayında İranlı grupların saldırısında bir Amerikan yerel işbirlikçinin öldüğünü, 5 ABD askerinin de yaralandığını söyleyen Kurilla, bu saldırılara savaş uçaklarının yanında HIMARS'larla da cevap verileceğini ileri sürdü. 

CENTCOM yönetimi, saldırgan gruplara müdahale için neden SİHA ve savaş uçaklarını değil HIMARS'ın kullanıldığına açıklık getirmedi. 

Amerikalıların iddiasına göre PKK/YPG'ye HIMARS'ı kullanma konusunda eğitim verilmiyor. Ancak mevcut gelişmeler ve Pentagon-PKK ilişkisinin boyutu göz önüne alındığında bu açıklamalar inandırıcı bulunmuyor. Suriye'nin 3'te 1'ini işgal ederek bu ülkeden günde 90 bin varil petrolü PKK/YPG ile çalmakta olan ABD'nin son yıllarda teröristlere obüs ve helikopter eğitimleri verdiği biliniyor. 

Geçtiğimiz yıl terör örgütüne Bradley tipi modern zırhlı araçlardan 250 adet hibe eden Amerikan ordusu, bölgeye sevk ettiği HIMARS'ların Türkiye'ye karşı kullanılmayacağına ilişkin bir garanti sunamıyor. IŞİD/DEAŞ'la mücadele kılıfı altında terör örgütünü meşrulaştırma hedefindeki Pentagon, Suriye kuzeyinde 70 bin kişiyi aşkın militandan oluşan bir terör ordusu oluşturdu. 

ABD, HIMARS topçu roketlerini Ukrayna ordusuna da tedarik etmiş, bu silahlar Rus mevzilerini vurmada oldukça etkili olmuştu. 

Suriye'deki kamplarda Amerikan askerlerince eğitilen PKK'lıların sözde mezuniyet töreni geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yer bulmuştu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!