banner2

Petrol ve doğalgaz arama çalışmaları yoğunlaştı: Karadeniz’de 30 kuyu daha açılacak!

Kabine değişikliğiyle birlikte görevi devralan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın bakanlık süresince Türkiye enerjide tam bağımsızlık yolunda kaldığı yerden hız kesmeden devam edecek. Türkiye'nin enerji alanında başlattığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi gibi dev projelerdeki çalışmalar sürerken karada ve denizlerdeki petrol ve doğalgaz arama çalışmaları da yoğunlaşacak.

Gündem 05.06.2023, 09:28 05.06.2023, 10:30
Abone ol
Petrol ve doğalgaz arama çalışmaları yoğunlaştı: Karadeniz’de 30 kuyu daha açılacak!

Mevcutta hidrokarbon aramacılığı çalışmaları Karadeniz'de yoğunlaşırken, Sakarya Gaz Sahası'nda projenin ilk fazı için deniz altında 10 kuyu açıldı. İkinci fazda ise 30 kuyunun daha açılacağı öngörülüyor. Projede deniz enerji filosundan Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerinin yanı sıra birçok destek gemisi görev yapıyor.

AKDENİZ VE KARADENİZ'DE ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR 

Karadeniz'de sismik arama çalışmaları da kesintisiz devam ediyor. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Ünye-3B Projesi kapsamında Karadeniz'deki veri toplama çalışmalarına devam ediyor.
Akdeniz'de de hummalı çalışmalar sürüyor. Akdeniz'deki ilk görev yeri olan Yörükler-1 kuyusundaki çalışmalarının ardından Aralık ayında Taşucu-1 kuyusunda arama faaliyetlerine başlayan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Taşucu-1 civarlarında arama ve sondaj faaliyetlerine devam ediyor. Karadeniz'deki gibi, Akdeniz'de de sismik araştırma çalışmaları yürütülüyor. Bu çerçevede, Oruç Reis araştırma gemisi Doğu Akdeniz'deki Belek- 3B çalışması kapsamında sismik araştırma faaliyetleri yürütüyor.

KARADA PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

Karada da petrol arama çalışmaları sürüyor. Şırnak'taki Şehit Aybüke Yalçın ile Şehit Esma Çevik petrol sahalarında çalışmalar devam ediyor. Şehit Aybüke Yalçın sahasında günlük 6-7 bin varil, Şehit Esma Çevik sahasında da günlük 9-10 bin varil üretim devam ediyor. Buraların yanı sıra Rize ve Ordu'da yakın zamanda sismik arama faaliyetlerine başlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!