banner2

'Pentagon'un Türk gazetecileri'... Bu haberi yapan sizce kim?

ABD merkezli bir vakıftan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıkan Ruşen Çakır'ın 2005 tarihli haberi gündemde. Çakır Washington'dan bildirdiği haberin başlığı 'Pentagon'un Türk gazetecileri'. Çakır o haberde 'ABD’nin 50 gazeteciyi maaşa bağladığı ortaya çıktı' diyor ve durumu 'Basın skandalı' olarak tanımlıyor.

Gündem 24.07.2021, 14:23 24.07.2021, 15:54
Abone ol
'Pentagon'un Türk gazetecileri'... Bu haberi yapan sizce kim?

Türkiye'de kendilerini özgür, bağımsız gibi ifadelerle tanımlayan bazı kuruluşların, ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıkmıştı. En büyük hibeyi alan kurumların arasında, tartışmalı haberlerin sahibi, gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesinin olduğu görülmüştü. ABD'den 476 bini bulan para yardımı alan Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı bir haber gündemde. 

2005'TEN BİR RUŞEN ÇAKIR HABERİ: 'PENTAGON'UN TÜRK GAZETECİLERİ'

Ruşen Çakır'ın Washington'dan servis ettiği haberin her ifadesi sanki bugünü anlatıyor. O haber gazetenin ana sayfasında 'Basın Skandalı' başlığıyla yer alıyor. Haberde yer alan ifadeler şöyle: ''Pentagon'un 50 gazeteciyi maaşa bağlayıp AMerika lehine yazılar yazdırdığı ortaya çıktı. Aralarında 4 Türk gazeteci de var.'' 

Haberde Pentagon'un maaşları bir şirket üzerinden ödediği ifade ediliyor.

O HABERDE DİKKAT ÇEKİCİ İFADELER

O haberde durumu 'Basın skandalı' olarak tanımlayan Ruşen Çakır'In haberi iç sayfada ' Pentagon'un Türk gazetecileri' başlığıyla yer buluyor. ''Beyaz Saray'ın gazetecileri maaşa bağladığına yönelik skandal Türkiyeye sıçradı'' diyen Çakır'ın haberi çok dikkat çekici ifadeler barındırıyor: ''ABD propagandası yapılan ve ABD tarafından finanse edilen bir 'haber' sitesinde çalışan 50 gazeteciden 4'ü Türk''

Prntagon'un 'stratejik etki departmanı' adı altında bir ofis kurduğu ve iletişim savaşlarına yılda 250 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. 

2005'TE AĞIRINA GİDİYORMUŞ!

Çakır'ın bu haberlere yorumunu ise şöyle: "Bazı meslektaşlarımın enerjilerini hem de çok ucuza ABD için seferber etmiş olmaları ağrıma gidiyor."

Ancak aynı Ruşen Çakır'ın kurduğu Medyascope'ın ABD'den aldığı destek 4 milyon lirayı aşmış durumda. 

'BU BAŞLIĞI ATAN KİM?'

Haber sosyal medyada günün konusu oldu. İdris Kardaş yaptığı paylaşımda 'Kim bu haberi yapan, bu başlığı atan sizce?'' diye sordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!