banner2

Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılacak? YSK'dan dikkat çeken uyarı

Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi, Türkiye genelinde başladı. Oy kullanırken dikkat edilecek hususlar bir kez daha gündeme geldi. Seçim öncesi birçok söylenti de sosyal medyada çok konuşuldu. Peki oylar hangi hallerde geçersiz sayılacak? İşte YSK'dan 'geçersiz oy' açıklaması...

Gündem 28.05.2023, 07:58 28.05.2023, 08:55
Abone ol
Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılacak? YSK'dan dikkat çeken uyarı

14 Mayıs'ta liderlerin yüzde 50 barajını aşamaması nedniyle ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı. 

Oy kullanırken dikkat edilecek hususlar bir kez daha gündeme geldi. Seçim öncesi birçok söylenti de sosyal medyada çok konuşuldu. Peki oylar hangi hallerde geçersiz sayılacak? İşte YSK'dan 'geçersiz oy' açıklaması...

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

Seçmenler, cumhurbaşkanına yönelik tercihte bulundukları oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak. 

Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

"Evet" ya da "Tercih" mührü basılmayan oylar geçersiz olacak.

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

OY PUSULASI NASIL KATLANMALI?

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!