banner2

Ortak sınavlar nasıl olacak? MEB duyurdu! Ortak sınavlar için örnek soru dağılım tabloları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve lise düzeyinde gerçekleştirilecek olan ortak sınavlar öncesinde örnek "konu soru dağılım tablolarını resmi olarak paylaştı. Bu tablolar, öğrencilere sınavlara hazırlık yaparken hangi konulara daha fazla ağırlık vermeleri gerektiği konusunda rehberlik edecektir.

Gündem 19.09.2023, 16:45 19.09.2023, 16:45
Abone ol
Ortak sınavlar nasıl olacak? MEB duyurdu! Ortak sınavlar için örnek soru dağılım tabloları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği 9 Eylül 2023 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI

Yönetmelik gereği, ülke genelinde, il, ilçe ve okul düzeylerinde düzenlenecek ortak sınavlar, ilgili sınıf veya alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından hazırlanan konu soru dağılım tabloları çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda, farklı branşlarda ve sınıf düzeylerinde öğrencilere örnek teşkil etmesi amacıyla "konu soru dağılım tabloları" Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır. Bu tablolar, sınavların daha sistematik ve adil bir şekilde düzenlenmesine katkı sağlamak üzere hazırlanmıştır.

SORU ÖRNEKLERİNE ERİŞİM YOLU

Sınıf, alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri, yayımlanan konu soru dağılım tablosu örnekleri temel alarak kendi dokümanlarını oluşturacak ve bunları ilgili kurum ve kuruluşlarda duyuracaklardır.

Okul genelinde gerçekleştirilecek olan ortak yazılı sınavlara ilişkin açıklama, senaryolar ve soru örnekleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi olan https://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden erişilebilir şekilde yayımlanacaktır. Bu platform üzerinden öğrenciler, öğretmenler ve veliler, sınavlar hakkında gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!