banner2

Ortak sınav ne demek, nedir? MEB Ortak sınav tarihleri belli oldu mu? 

Ortaokul ve liselerde, "ülke genelinde", "il ve ilçe genelinde" ve "okul genelinde" olmak üzere toplamda 3 farklı ortak yazılı sınav yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Peki Ortak sınav ne demek, nedir? MEB Ortak sınav tarihleri belli oldu mu? 

Gündem 20.09.2023, 15:28
Abone ol
Ortak sınav ne demek, nedir? MEB Ortak sınav tarihleri belli oldu mu? 

Bakanlık, ülke genelinde yapılacak ortak yazılı sınavların hangi kademelerde, hangi derslerde ve hangi tarihte yapılacağına ilişkin kararın yer aldığı resmi yazıyı illere gönderdi. Peki Ortak sınav ne demek, nedir? MEB Ortak sınav tarihleri belli oldu mu? 

ORTAK SINAV NE DEMEK, NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların "Türkçe" ve "matematik" dersleri ile lise 9. sınıfların "Türk dili ve edebiyatı" ve "matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı.

MEB ORTAK SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Bakanlık tarafından, ortaokul 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ortak sınav yapılacak. Bu doğrultuda, ülke genelindeki ilk ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak. Bakanlıkça hazırlanan sorular okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek. Bu yeni uygulama, Resmi Gazete'de yayımlanan Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile okul öncesinden 12. sınıfa kadar okullarda ölçme değerlendirme uygulamalarına ilişkin yeni esaslar getirilmesiyle hayata geçirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!