Orman yangınlarında son durum ne? İşte Marmaris yangınında yaşanılanlar

Marmaris'teki yangın üçüncü gününe girerken ekipler havadan ve karadan etkin müdahaleye devam ediyor. Günün ilk ışıklarıyla havalanan helikopter ve yangın söndürme uçakları yoğun hava trafiğine sebep oldu.

Gündem 23.06.2022, 18:05 23.06.2022, 18:11
Abone ol

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına müdahale üçüncü gününde de devam ediyor.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay bölgesinde orman yangınına yönelik çalışmaları saniye saniye yerinde takip ediyor.

27 HELİKOPTER VE 14 UÇAK SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA YER ALIYOR

Yangının ikinci gününde uçak ve helikopterler etkin bir şekilde kullanılıyor.  1494 personel, 172’si arazöz olmak üzere 363 araç, 39 iş makinesi ve 41 hava aracı görev başında.

İşte, anlık olarak Marmaris orman yangınında yaşananlar...

18:00 - Orman yangınını çıkardığı şüphesiyle 1 kişi gözaltına alındı

17:35 - Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda 3 gündür devam eden yangınında dumandan etkilenen gönüllülere ilk müdahalede bulunan UMKE ve sağlık ekiplerine, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yardım etti. Dumandan etkilenen bir gönüllüye oksijen veren Kirişci, ayakkabılarını da çıkarmasına yardım ederek, ayaklarına soğutucu sprey sıktı.

17:09 - Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde, 21 Haziran'da başlayan ve halen devam eden orman yangınına havadan ve karadan yoğun müdahale sürüyor. Alevlerin Kürönü mevkisinde yükselmesi üzerine bölgeye yönlendirilen uçaklar ve helikopterler, yangının daha da büyümemesi için büyük mücadele veriyor.

17:07 - Azerbaycan, orman yangınlarının söndürülmesine katkı sağlamak için 10 mürettebatlı amfibi uçağını Türkiye'ye gönderdi.

12.00 Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek sağlanmakta olup 1 adet S-70, 1 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopterlerimiz de yangına havadan müdahale etmektedir." denildi.

11:00 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangınlarla ilgili son yaptığı basın açıklamasında dikkat çeken detayları aktardı. Soylu, Marmaris'teki yangında ilk kez bir kerede 7-10 ton su atan TSK helikopterlerinin göreve başladığını söyledi. 

11.45 -  Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan paylaşımda "Havadan müdahalelere rağmen sinsice örtü altından, içten ve derinden yanan ağaçları tek tek söndürüyor, soğutuyoruz. Çünkü bu alanlar yangının yeniden yayılmasına neden olabilir. Kara müdahalelerimiz bu yüzden çok önemli. Ekiplerimizin gayretiyle başaracağız" denildi.

10:58 - Bakan Kirişçi: "12'si uçak 45'i helikopter, 57 hava aracıyla yangına müdahale ediliyor."

07.30 -  Sabahın ilk ışıklarında yangın mesaisine başlayan hava ekipleri, Marmaris’te yoğun bir hava trafiğine neden oldu. 27 helikopter ve 14 uçaktan oluşan yangın söndürme ekibinin hava trafiği drone görüntülerine de yansıdı.

03.20: Orman Genel Müdürlüğü (OGM), yangına toplam 2 bin 604 personelin, 253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç ile müdahale edildiğini bildirdi. Ayrıca, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopterin ve 14 uçağın yangına müdahale edeceğinin bilgisini verdi.

01.45: Marmaris’te geçen yaz çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” ekibi, sloganları “Ateş beklemez” doğrultusunda yangın bölgesinde aktif olarak çalışıyor. Yangının başlamasının hemen ardından bir araya gelen gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde devam eden alevlere müdahale ederek, yangın söndürme ekiplerine yardımcı oluyor.

Yelken Gönüllüleri üyesi Soner Kasap, “Dün gece saat 03.00’ten beri çalışmalara destek veriyoruz. Sahadayız ve devam ediyoruz” dedi.

Toprak ve taş zeminde yatarak dinlenen gönüllülerden Sertaç Soğancı ise, Yelken Gönüllüleri olarak alevleri söndürmek için uğraş verdiklerini, ormanı korumak için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

21:40 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangınla ilgili açıklama yaptı. Kirişci şunları söyledi: 

"Neredeyse soğutma çalışma yapabileceğimiz bir noktaya geldik. Bu şartların devam etmesi durumunda, hava sıcaklığının ve rüzgar hızının artmaması temennimizdir dedik ama maalesef bu endişemiz gerçek oldu. Rüzgardaki artış ve sıcaklıktaki yükseliş yangının yeniden harlanmasına neden oldu.

10 GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER ENVANTERE DAHİL EDİLECEK

27 helikopter, 14 uçak ile toplamda 41 hava aracı yangına müdahale ediyor. 10 gece görüşlü helikopter 4 Temmuz'da envantere dahil edilecek.

Yangın kontrol altına alınmış değil. Yangını yarın kontrol altına alma durumumuz olabilir.

151 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

51 haneden 151 kişinin bölgeden tahliyesi yapıldı.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Bizim tabi bakanlık olarak ilgili olduğumuz bir alan değil. Ama tabii ki her vatandaşımız gibi bizim de aklımıza geliyor.

Şimdi Türkiye'nin batısında bir vilayet de olsa Muğla Marmaris'imiz netice itibariyle havanın kararmasına yakın olan saatler. Bu birincisi. İkincisi ise üç ayrı yerde bulunuyor olması bizde de bu kuşkuları uyandırıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!