banner2

Orman yangınlarına 'NEFES' olacak! 2.5 saat aralıksız mücadele

TUSAŞ tarafından üretilen ve OGM envanterine giren 'NEFES' orman yangınlarında 2.5 ton su atma kapasitesiyle 2.5 saat boyunca aralıksız olarak mücadele edecek. Gece ve gündüz çalışma yapabilen 'NEFES'in seyir sürati 222 kilometreye, maksimum sürati ise 358 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Gündem 07.06.2023, 14:21 07.06.2023, 14:47
Abone ol
Orman yangınlarına 'NEFES' olacak! 2.5 saat aralıksız mücadele

Adını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koyduğu ve daha sonrasında ise Mersin Orman Bölge Müdürlüğünün envanterine yönlendirilen NEFES, Bozyazı ilçesinde yapılan tatbikat ile adete nefesleri kesti. Senaryo gereği ağaçlık alandan çıkan yangın için görevlendirilen 'NEFES' kısa sürede bölgeye intikal etti. Denizden ve yangın havuzundan aldığı su ile alevlerin yükseldiği noktaya doğru ilerleyen hava aracı yangını büyümeden söndürülmesini sağladı.

HEM GECE HEM GÜNDÜZ MÜDAHALE EDEBİLİYOR

TUSAŞ tarafından üretilen NEFES sahip olduğu özellikleriyle orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan hava araçları gücüne güç kattı. NEFES'in seyir sürati 222 kilometreye, maksimum sürati ise 358 kilometreye kadar çıkabiliyor. 2.5 ton su atma kapasitesine sahip NEFES hem gece hem de gündüz müdahale etme özelliğine sahip.

2.5 SAAT HAVADA KALABİLİYOR

Uzunluğu 19,76 metre, yüksekliği de 5,13 metre olan helikopterin, yaklaşık 2,5 saat havada kalma özelliği bulunuyor. Helikopter, 11 yangın işçisi veya yolcu kapasitesiyle dikkati çekerken, dahili ve harici yük de taşıyabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!