Orayı işgal edip Rus yanlısı devlet kuracaklar! Türk SİHA'sı ve Javelin endişeli kaynağı...

Joe Biden'ın Putin'le görüşmesinde Ukrayna'yı 'satma' sinyali vermesi cephede İngilizleri daha aktif bir pozisyona soktu. Gerilim hattı hızla tahkim ediliyor. Londra, Rusya'nın Ukrayna doğusunu işgal ederek burada Rus yanlısı bir devlet kuracağını düşünüyor.

Gündem 09.12.2021, 17:53 09.12.2021, 18:31
Abone ol
Orayı işgal edip Rus yanlısı devlet kuracaklar! Türk SİHA'sı ve Javelin endişeli kaynağı...

Ukrayna-Rusya cephe hattı iyice kızıştı. Bir süredir bölgeyi 90 binin üzerinde askerle tahkim eden Moskova, asker sayısını 175 bine çıkarmayı hedefliyor. İşgale yönelik Rus saldırılarının 'ocak ayı içerisinde başlayacağını' düşünen Kiev yönetimi ise ABD, İngiltere, Kanada ve Polonya'dan silah tedariğine hız verdi. 

Amerikalı ve İngiliz subaylar cephe hattının gerisinde Ukrayna ordu güçlerini eğitirken, ülkenin batısında bulunan Lviv kentindeki eğitim sahasında ise NATO personelinden oluşan 400 kişilik grup, Ukrayna tugaylarını savaşa hazırlıyor. 

Rus medyasına göre Amerikan ve İngiliz istihbarat kurumları, savaş sırasında kara ve denizde sabotaj faaliyetleri için Ukrayna'da özel birimler oluşturdu. Bu birimler çatışmaların başlaması halinde Kırım ve Karadeniz'de Rus ordusunun yıpratılması görevini üstlenecek.

RUS GENELKURMAYI TÜRK SİHA'SINDAN DERTLİ

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov

Ellerin tetikte olduğu cephe hattı karşılıklı açıklamalarla birlikte daha da ısındı. Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Kiev'in ABD tarafından verilmiş Javelin tanksavar füzelerini ve Türkiye üretimi SİHA'ları kullanarak gerginliği artırdığını iddia etti. "Bu silahlar nedeniyle zaten gergin olan durum daha da zorlaşıyor" diyen Gerasimov, Ukrayna'nın Rus işgali altındaki Donbass'a müdahale etmesi durumunda bunun karşılıksız kalmayacağını söyledi. Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkeleri Ukrayna'yı 'desteklememeye' çağıran Gerasimov, "Ukrayna'ya helikopterlerin, İHA'ların ve uçakların tedarik edilmesi Kiev makamlarını tehlikeli adımlar atmaya itiyor" ifadelerini kullandı. 

EN SERT MESAJ İNGİLTERE'DEN

İngiltere Genelkurmay Başkanı Tony Radakin

Bölgede Rusya'ya karşı en aktif ülkelerden İngiltere ise dünyayı yükselen 'Moskova tehlikesi' konusunda uyardı. İngiltere'nin yeni Genelkurmay Başkanı Tony Radakin, "Durum 30 yıldır hiç olmadığı kadar karmaşık ve tehlikeli. Bölgede olası bir çatışma, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın gördüğü en büyük savaş olabilir. Rusya'nın davranışı değerlerimiz ve çıkarlarımız için bir tehdittir" dedi. İngiliz savunma kaynakları ise Rus planının 2022 başında Doğu Ukrayna'yı işgal edip burada Rusya yanlısı bir devlet kurmak olduğunu belirtiyor. 

BIDEN UKRAYNA'YI YARIYOLDA BIRAKACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le önceki gün vidyo konferans yöntemiyle görüşen ABD Başkanı Joe Biden'ın 'etkisiz' tavrı da Moskova'nın işgal iştahını körüklemiş durumda. Putin'le görüşmesinde Biden, olası bir savaş durumunda ABD'nin Rus ekonomisini etkileyebilecek yaptırımlarda bulunacağını açıklamakla yetindi. Bu tavır, Rus işgali durumunda ABD'nin Ukrayna'yı yarı yolda bırakacağının işareti olarak algılandı. Putin, görüşmede Biden'dan NATO'nun 'doğuya doğru genişlemeyeceğine yönelik garanti' istedi. Ancak bu garantinin verilmiş olması bile Rusya'nın olası işgal planından vazgeçeceği anlamına gelmiyor. 

ZELENSKİ CEPHE HATTINDA

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, bir kısmı Rus işgali altındaki Donbass'taki mevzileri ziyaret ederek askerlerine moral verdi. Zelenski, ellerin tetikte olduğu bölgede sık sık cepheye giderek askerlerle birlikte vakit geçiriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!