banner2

OPTİMAR'dan çarpıcı ekonomi anketi! Döviz kurunun düşüşü partileri nasıl etkiledi?

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü köşesinde OPTİMAR'ın gerçekleştirdiği ekonomi anketine dair bilgiler yeniden Erdoğan'a güvenin tazelendiğini gösteriyor. Öyle ki, 'Ekonomiyle ilgili sorunu hangi parti çözer?' sorusuna ankete katılanların yüzde 32.3’ü AK Parti dedi.

Gündem 31.12.2021, 14:17 31.12.2021, 15:06
Abone ol
OPTİMAR'dan çarpıcı ekonomi anketi! Döviz kurunun düşüşü partileri nasıl etkiledi?

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi'nin paylaştığı OPTİMAR anketinde, ekonomiyle ilgili  çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Sorunu hangi parti çözer sorusuna yüzde 32.3’ü AK Parti dediği ve CHP diyenlerin oranı gerileyerek yüzde 21.3’e indiği ortaya çıktı. 

Abdulkadir Selvi'nin yazısındaki anket;

DOLARIN DÜŞÜŞÜ OYLARI NASIL ETKİLEDİ?

Döviz yükselirken iktidarın oylarındaki gerileme dikkati çekiyordu. Peki doların düşüşe geçmesi oyları nasıl etkiledi? Bu sorunun yanıtını Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın anketinde buldum. Çünkü Optimar’ın anketi tam 20 Aralık günü başlamış. Optimar, 20-28 Aralık tarihlerinde 2526 kişi ile görüşmüş. Optimar’ın kasım ayı anketi ise doların tam da tırmanışa geçtiği bir döneme gelmişti. O nedenle sonuçları kıyaslamalı olarak vereceğim.

DOLARIN DÜŞÜŞÜ AK PARTİ İLE İLGİLİ GÖSTERGELERE İKİ AÇIDAN OLUMLU YANSIMIŞ

Ve bingo. İlk olarak dövizdeki düşüşle ilgili sorunun yanıtıyla başlayalım. Doların düşmesi AK Parti’yle ilgili göstergelere iki açıdan olumlu olarak yansımış.
1- Optimar’ın kasım ayı anketinde AK Parti’nin oy oranı yüzde 37.5’e çıkmıştı. Aralık anketinde ise AK Parti iki puanlık bir yükselişle 39.1’e çıkmış.
2- Ekonomiyle ilgili sorunu hangi parti çözer denildiğinde kasım ayında ankete katılanların ancak yüzde 27.88’i ‘AK Parti çözer’ demişti. CHP çözer diyenlerin oranı ise yüzde 25.17 olmuştu.

EKONOMİK SORUNLARI KİM ÇÖZER?

Aralık ayı anketinde de Türkiye’nin birinci sorunu olarak yüzde 65.4’le ekonomi çıkıyor. Ama 20 Aralık’ta alınan kararla doların düşürülmesi, ekonomiyle ilgili sorunu kim çözer denildiğinde yine AK Parti’nin işaret edilmesini sağlamış. Ekonomiyle ilgili sorunu hangi parti çözer sorusuna ankete katılanların yüzde 32.3’ü AK Parti derken, CHP diyenlerin oranı gerileyerek yüzde 21.3’e inmiş. Üçüncü ve dördüncü sıralama ise değişmemiş. Üçüncü sırada yüzde 16’yla hiçbiri diyenler, dördüncü sırada ise yüzde 14.3’le kararsızım diyenler geliyor.

'CHP HALKA GÜVEN VERMİYOR'

Hep söylüyoruz, muhalefetin sorunu burada yatıyor. Türkiye bu kadar önemli bir ekonomik dalgalanmadan geçerken doların 18 liraya çıktığı bir ortamda dahi halkımız ‘CHP bu işi çözer’ demiyor. Neden? Çünkü CHP halka güven vermiyor. Kemal Bey, bu işler bakanlıklara baskına gitmekle olmuyor. Halka güven vereceksin, güven...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!