banner2

On iki adaları nasıl kaybettik? On iki adayı kim verdi?

On iki adalar gündemde yerini aldı. Yunanistan'ın adaları silahlandırmaya başlaması sonucu gerginleşen siyasi ortamda vatandaşlar internette araştırma yapmaya başladı. Peki on iki adaları nasıl kaybettik? On iki adayı kim verdi?

Gündem 09.06.2022, 15:31 09.06.2022, 15:32
Abone ol
On iki adaları nasıl kaybettik? On iki adayı kim verdi?

On iki adaları nasıl kaybettik sorusu internette araştırılmaya başladı. On iki adayı kim verdi sorusu da merak edilenler arasında bulunuyor. Yunanistan, adaları silahlandırma konusunda geri adım atmazsa Türkiye Devleti de ciddi adımlar atacağını ifade etti. Peki on iki adaları nasıl kaybettik? On iki adayı kim verdi?

ON İKİ ADALARI NASIL KAYBETTİK?

On iki ada ile ilgili karar Paris Barış Konfersansı'nda verildi. Paris Barış Konferansı'na Türkiye de resmen davet edildi. Fakat İsmet İnönü’nün başkanlığında toplanan hükümet, konferansa katılmama kararı aldı. İsmet İnönü, savaşa girmeyen Türkiye'nin savaş sonunda herhangi bir çıkar peşinde koşmayacağını söylüyordu. Bu durum on iki ada ile ilgili alınan kararların Yunanistan’ın istediği şekilde olmasına sebep oldu. 

10 Şubat 1947’de İtalya Paris Antlaşması'nı imzaladı. Bu antlaşmayla on iki ada silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistan’a bırakıldı. 

Türkiye bu kararı beş gün sonra 15 Şubat 1947 tarihinde kabul etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!