O belge yıllar sonra ortaya çıktı! Atatürk, hutbede anılmasını istememiş! Ali Erbaş teker teker açıkladı: Her vesileyle dua ediyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kendisine yöneltilen 'hutbelerde neden Atatürk'ü anmıyorsun?' şeklindeki eleştirilere yanıt verdi. Erbaş,  paylaştığı tarihi kararnamede ise Atatürk'ün bizzat kendisinin hutbelerde anılmak istemediğini açıkladı.

Gündem 27.03.2022, 13:24 27.03.2022, 13:56
Abone ol
O belge yıllar sonra ortaya çıktı! Atatürk, hutbede anılmasını istememiş! Ali Erbaş teker teker açıkladı: Her vesileyle dua ediyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya Camisi açılışındaki 'Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah'ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun' sözleri tartışmalara neden olmuştu. Cami açılışının ardından hakkında Atatürk'ü anmadığı yönünde eleştiriler yöneltilen Erbaş, bu eleştirilere tarihi bir kararname ile yanıt verdi.

'ATATÜRK'Ü HER VESİLEYLE ANIP DUA EDİYORUZ'

Erbaş, söz konusu eleştirilerle ilgili Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu. Öztürk'e ayrıyeten Atatürk'ü andığı hutbelere ilişkin 6 video gönderen Erbaş, "Niçin görmezler, anlamak mümkün değil. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü gönderdiğim videolarda da göreceğiniz gibi her vesileyle anıp dua ediyoruz. Biz gereğini yapıyoruz, inşallah hayırlısı olur. Selam ve muhabbetlerimle Allah'a emanet olunuz" dedi.

1926 TARİHLİ KARARNAME ORTAYA ÇIKTI

Erbaş, videolarla birlikte biri Osmanlıca, diğeri Türkçeye çevrilmiş iki belge gönderdi. Atatürk ve dönemin bakanlarının imzasını taşıyan 5 Mart 1926 tarihli kararnamede şunlar yazılı: "Bundan sonra camilerde hutbelerde şahıs ismi söylemeksizin 'millet ve cumhuriyetin kurtuluşu için' dua edilmesi karar kılınmış ve bu kararların bütün vilayetlere İçişleri Bakanlığınca tebliğ edilmesi için havale edilmiştir."

'HUTBELERDE İSİM ANILMASINI MERHUMUN KENDİSİ İSTEMEMİŞ'

Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, Başbakanlık kararnamesiyle ilgili şu yorumu yaptı: "Gönderdiğim belge dolayısıyla hutbelerde isim anılmasını merhumun kendisi istememiş. Daha sonraki süreçte de hiç hutbelerde yazılmamış. Ben 50 senedir Cuma'ya gidiyorum, pek hatırlamıyorum. Gazi hazretleri, hutbenin namazın bir parçası olduğunu bildiğinden dolayı böyle bir karar aldırmış olabilir. Cumhuriyet tarihi boyunca bu karara hep uyulmuş. Darbe dönemlerinde belki darbecilerin hazırlayıp gönderdiği bir iki hutbede olabilir, bilmemeleri sebebiyle. Bu Atatürk'ün kararına uygun hareket etmemek anlamına gelir. Biz her vesileyle anıp, duamızı yapıyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!