banner2

Nuri Gökhan Bozkır cinayet hazırlığını böyle anlattı: Hurdacı kılığında keşif yaptım! Necip Hablemitoğlu suikastı...

Türk halkının dikkatini Fetullahçı Terör Örgütü'ne çekmek isterken 18 Aralık 2002'de suikastle öldürülen Necip Hablemitoğlu cinayetinde önemli gelişme... MİT tarafından Ukrayna'dan getirilen baş şüpheli Nuri Gökhan Bozkır, cinayet hazırlığını detaylarıyla anlattı.

Gündem 17.02.2022, 17:51 17.02.2022, 18:12
Abone ol
Nuri Gökhan Bozkır cinayet hazırlığını böyle anlattı: Hurdacı kılığında keşif yaptım! Necip Hablemitoğlu suikastı...

Yazıları, konuşmaları, kitaplarında Fetullah Gülen ve örgütünün hedeflerinden bahsederek Türkiye'yi bu örgüte karşı uyaran Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 günü suikaste kurban gitti. Cinayetin baş şüphelisi olan eski özel kuvvetler mensubu Nuri Gökhan Bozkır, ikamet ettiği Ukrayna'da MİT mensuplarınca yakalanarak 27 Ocak'ta Türkiye'ye getirildi. 

Bozkır'ın ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınan 3 zanlıdan 2'si daha Bozkır'la birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun evinin önünde öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında itirafçı olan Nuri Gökhan Bozkır, cinayet öncesi ve sonrasına dair önemli bilgiler verdi. 

T24'ten Asuman Aranca'nın aktardığına göre Bozkır, "Suikastı kendim gerçekleştirmedim ancak tetikçiyi olay yerine götürdüm ve cinayet sonrasında da arabayla alıp evine bıraktım" dedi. İşte Bozkır'ın ifadesinden önemli satır başları...

ÜST RÜTBELİ BİRİ BENİ ÇAĞIRDI...

"2002 yılı kasım ayı ortalarında o dönem üst düzey rütbede bulunan bir isim beni çağırdı. 'Örtülü bir görev olduğunu, hedefin Hablemitoğlu olduğunu' söyledi. Bu isim benden Portakal Çiçeği Sokağı'nda keşif yapmamı ve üst düzey başka bir isimle koordinasyon halinde olmamı istedi. Bana görevde kullanmam için de operasyonel hat verildi. Ama Hablemitoğlu'nun öldürüleceğini bilmiyordum."

HURDACI KILIĞINA GİRDİM...

"Aldığım eğitimler gereği keşif için kendime maske bir görev uydurmam gerekiyordu. Hedef sokağa hurdacı kılığında gidebileceğimi düşündüm. Üzerime eski kıyafetler giydim. Bir hurdacıya giderek hurda taşıyıcı bir araç aldım. Arızalı bir şofbeni aracın içine koydum. Daha sonra Portakal Çiçeği Sokağı'na gittim. Gündüz vaktiydi. Yavaşça çıkıp çevreyi rahat kontrol edebilmek için Mesnevi Sokak'tan Portakal Çiçeği Sokağı'na doğru yokuş yukarı çıktım." 

RAPOR HAZIRLAYIP KOORDİNATÖRE SUNDUM...

"Keşif görevi kapsamında Portakal Çiçeği Sokağı'nda yaya ve araç trafiğini, kameralar ve güvenlik noktalarını belirlemeye çalıştım. Daha sonra eve giderek tespit ettiğim hususları rapor haline getirdim. Bu raporu da bana emri veren isme sundum. Kendisi benden bu raporu koordinasyon görevindeki isme götürmemi istedi. Bu doğrultuda raporu o kişiye teslim ettim." 

GSM HATTINI TAKTIM, TETİKÇİ ARADI...

"Suikast günü mesai sonrasında cep telefonumu kapatıp evde bıraktım. Daha önce satın aldığım bir telefona bana önceden verilmiş operasyonel GSM hattını taktım. Bu telefonu bir süre sonra tetikçi aradı. Kendisini evinin bulunduğu yerden almamı söyledi. Mesai bitmeden önce bir arkadaştan arabasını almıştım. Tetikçiyi söylediği yerden bu arabayla aldım. Evin yakınındaki boş arazide indirdim. 'Beni bu sokaktan (Portakal Çiçeği) alırsın' dedi. Sokağa çıkan ara sokaklardan birinde beklemeye başladım. 5-10 dakika sonra silah sesi duydum. Sokağa girerek tetikçiyi aldım ve evine bıraktım." 

MOGAN GÖLÜ KROKİSİ UYDURMAYDI...

"Daha sonra telefonu imha ettim. Olayda kullanılan silahın Mogan Gölü'ne atıldığına ilişkin daha önce çizdiğim kroki gerçek değildi. İnandırıcı olması için öylesine çizmiştim. Silahın nerede olduğunu bilmiyorum. Bu olay yanlıştı. Bildiklerimi anlattım. Olayın ortaya çıkması için çabaladım. Pişmanım." 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!