banner2

Noel Baba süslemeli pasta ve piyango bileti caiz mi? Diyanet'ten dikkat çeken yılbaşı fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en üst danışma kurulu olan Din İşleri Yüksek Kurulu, milli piyangonun kumar kapsamında olduğu için helal olmadığını belirtti. İçki içmenin yanı sıra satmanın ve aracılık yapmanın da haram olduğu aktarıldı.

Gündem 30.12.2021, 12:43 30.12.2021, 16:49
Abone ol
Noel Baba süslemeli pasta ve piyango bileti caiz mi? Diyanet'ten dikkat çeken yılbaşı fetvası

Yılbaşına sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en üst danışma kurulu olan Din İşleri Yüksek Kurulu, merak edilen yeni sorulara yanıtlar verdi.

Geçmiş yıllarda da yılbaşıyla bağlantılı olarak değerlendirilen Milli Piyango başta olmak üzere çeşitli konularda verilen fetvalar, yeniden gündeme getirildi.

'NOEL BABALI PASTA SİPARİŞLERİ GELİYOR'

Cumhuriyet’in haberine göre, Diyanet TV’de yayınlanan ‘Diyanet’e Soralım’ isimli programda, yılbaşı bağlantılı sorulara yanıt verildi. Bu yanıtlar, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sosyal medya hesabından da belli aralıklarla yayınlandı. Yayımlanan fetva, yılbaşı kutlamaları için çam ağacı ve Noel Baba süslemeli pasta siparişi alan bir üreticinin ''Çam ağaçlı, Noel Babalı pasta siparişleri geliyor. Yapsam mı yapmasam mı bilemedim. 12 tane siparişim var. İptal mi etsem?'' sorusuna yönelik oldu.

'BİR MÜSLÜMAN RIZKINI BAŞKA YERDEN ARAMALI'

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Mehmet Aydın, merak edilen soruya şu yanıtı verdi; ''İslamın yasakladığı bir şeye alet, destek olmak caiz olmaz. Hıristiyanlar kendi bayramını kutlayabilir. Onlar nereden tedarik ederse etsin ama bir Müslüman onların Noel’lerine yardımcı olacak şekilde hareket etmemeli ve rızkını başka yerlerden aramalı. Yoksa pasta yapmakta bir sakınca olmaz ama bunu Noel için ve Noel’in figürleriyle yapıp satmak İslama yakışır, yaraşır bir şey değil'' Mehmet Aydın, Müslüman bir kişinin 'İslami olmayan, İslam’i değerlere aykırı olan bir malı satmasının, hizmette bulunmasının caiz olmadığını' savundu.

'HEPSİ KUMAR KAPSAMINDA HELAL DEĞİL'

Diğer fetva ise 'Milli Piyango ya da bilet alarak çekilişe katılmanın haram ya da helal olup olmadığına' ilişkin verildi. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi İdris Bozkurt, ''Helal olduğunu asla söyleyemeyiz. Kazancımızın helal olabilmesi için meşru ölçüde çalışmak, alın teri dökmek ve gerekli şeylere tevessül etmek gerekir. Bir tarafın kazandığı bir tarafın kaybettiği şeklinde çekilişler, piyango, loto, toto, ganyan, bahis oyunları, hepsi kumar kapsamında. Kumar da kesinlikle helal kazanç yöntemi değil. Piyango bileti, hele hele yılbaşı, miladi yılın başlangıcı vesilesiyle yapılan işlemler meşru kazanç yöntemi değil'' ifadelerini kullandı.

'İSLAM İÇKİYİ HARAM KALMIŞTIR'

Son fetva ise dün alkollü içkilere yönelik paylaşıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Aydın, 'Alkol ve diğer haram ürünlerin alım-satımı caiz mi?' sorusuna, ''İslam, içkiyi haram kılmıştır. Bu kesindir. Bundan dolayı içki alma, satmak, aracılığını yapmak kesinlikle haram'' şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!