banner2

Necati Şaşmaz'dan mehdilik iddiası

Nagehan Kaşıkçı, eski eşi Necati Şaşmaz'ın kendisini mehdi olarak gördüğünü, 8 yaşındaki oğullarının ise tarikat lideri olarak görüldüğünü iddia etti. Kaşıkçı'nın iddiaları sosyal medyada gündem oldu.

Gündem 04.06.2021, 12:11 04.06.2021, 14:04
Abone ol
Necati Şaşmaz'dan mehdilik iddiası

Kurtlar Vadisi'nin Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz ile Nagehan Kaşıkçı, geçtiğimiz ay sessiz sedasız boşandı. Kaşıkçı, boşanma davasında çok konuşulacak iddialar öne sürdü. Kaşıkçı'nın eski eşi ile ilgili tarikat iddiaları ve mahkemeye sunduğu görüntüler şok etti.

'KENDİSİNİ MEHDİ SANIYOR' İDDİASI

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü köşe yazısında Şaşmaz ile Nagehan Kaşıkçı'nın boşanma davasının detaylarını paylaştı. Kaşıkçı'nın iddiasına göre Necati Şaşmaz kendisini mehdi olarak görüyor. Çiftin sekiz yaşındaki oğulları A.N.'nin ise tarikatın gelecekteki lideri olarak kabul edildiği, yaşlı müritlerin çocuğa "Ağabey" diye seslenip, elini öptüğü iddia edildi.

ÇOCUK 'ULU KİŞİ' ROLÜNE YÖNELTİLİYOR

İddialar bununla sınırlı değil. Kaşıkçı, Kadiri tarikatından bir zikir videosunu da dava dosyasına sundu. Sosyal medyada gündem olan görüntülerde, halka halinde zikir çeken müritlerin ortasında tarikat lideri dede Abdülkadir Şaşmaz ve A.N. yer alıyor.

Kaşıkçı, boşanma davası açtıktan sonra oğlunun tarikat zikirlerinden olumsuz etkilendiğine yönelik raporları sundu. Dr. Psikiyatrist Muzaffer Uyar'a ait olan 4 Mart 2020 tarihli raporda, çocuğun ulu kişi ve büyüklerinden üstün olduğu bir misyon ve role yöneltildiğine dair kuvvetli yansımalar gözlendiği bildirildi. Raporda şu ifadeler yer aldı:

"Çocukta görülen bu olumsuz değişikliklerin gelişimini olumsuz etkileyeceği, yaşıtları ile uyum güçlükleri yaratabileceği, bazı psikiyatrik sorunlara yol açabileceği düşünülmektedir. Çocuğun bu aktiviteden uzak tutulması ruh sağlığının korunması açısından elzemdir." 

"AĞLAMA NÖBETLERİNE GİRİYOR"

Habere göre tarikat iddialarının ardından İstanbul 2. Aile Mahkemesi sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve pedagogdan oluşan bir sosyal inceleme heyeti görevlendirdi. Necati Şaşmaz, oğluna din ve inanç konusunda baskı yapmadığını söylerken, Kaşıkçı ise eski eşini suçladı.

Oğlunun babannesi tarafından Kadiri tarikatına götürüldüğünü söyleyen Kaşıkçı, A.N'nin tarikattan geldikten sonra kendisine ve evdeki insanlara emir kipiyle konuştuğunu, agresif hareketler sergilediğini, ağlama nöbetine girdiğini ve okul kurallarına uymadığını belirtti.

BABASINA SÖYLEMEKTEN KORKUYOR

Heyetin görüştüğü A.N. ise "babasının kendisini büyük insanların bulunduğu kapalı bir yere götürdüğünü, orada çevresinde büyük insanların toplandığını, insanların birtakım hareketlerde bulunduğunu, bu hareketlere anlam veremediğini, ortama kendi isteği dışında gittiğini, uzun süre kaldığını, çok sıkıldığını ve yorulduğunu, ancak durumu babasına söylemekten korktuğunu, babasının kendisini her aldığında bu ortama yine götürdüğü" yönünde ifadeler kullandı.

ÇOCUKLARIN VELAYETİ ANNEYE VERİLDİ

Heyetin 7 Ağustos 2020'de tamamlayıp mahkemeye sunduğu raporda çocukların anneyle birlikte yaşaması önerildi. Çocukların baba yanında yaşları, zihniyet, sosyal ve pedagojik gelişimlerine uygun olmayan ortamlara maruz kaldıkları veya kalabilecekleri belirtildi. Boşanma davasında iki çocuğun velayeti de anneye verildi.

TARİKAT İDDİALARINI REDDETTİ

Son duruşmada da gündeme gelen tarikat iddiasına ilişkin Şaşmaz'ın avukatı zikir görüntülerini kabul etti. Ancak tarikat iddialarının doğru olmadığını söyleyen avukat, "Müvekkilin babası kanaat önderidir. Zararlı eylemi yoktur. İslam diniyle ilgili faaliyette bulunmak ve iyi bir insan yetiştirmek ne zamandan beri suç olmuştur?" diye konuştu.

"OĞLUM TARİKATIN VELİAHTI"

Mahkeme, çocukların tarikat merkezlerine götürülmemesi konusunda karar verilmesine yönelik talebi reddetti. Karara itiraz etmeye hazırlanan ve endişeli olduğunu belirten Kaşıkçı, "Benim oğlum bu tarikatın veliahtı. Buna oğullarımın bulaşmasını asla istemiyorum." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!