Yandex Metrica

NATO tarihindeki en büyük intikalli hava tatbikatı! Türk pilotlara övgü yağdı!

NATO tarihindeki en büyük intikalli hava tatbikatı! Türk pilotlara övgü yağdı!

NATO tarihindeki en büyük intikalli hava tatbikatı Air Defender tatbikatına katılan Türk pilotlar ABD ve ev sahibi Almanya'nın subaylarının takdirini topladı. Alman subay, “Türk ekibiyle 9 yıl önce de çalışmıştım. Bu nedenle ne beklemem gerektiğini biliyordum. Çok iyilerdi, tatbikat çok iyi geçti. İşbirliğimiz de tüm NATO müttefikleri arasında olmasını beklediğimiz gibiydi. Türk ekibi üzerlerine düşen görevi çok iyi yaptı.” açıklamasında bulundu.

Gündem

17.02.2024, 18:48

Almanya'nın öncülüğünde 12-23 Haziran'da düzenlenen en büyük intikalli hava tatbikatı Air Defender 2023'te görev alan Türk ekibi ve pilotları, tatbikata katılan ABD ve ev sahibi Almanya'nın subaylarının beğenisini ve  takdirini topladı.Tatbikat, yaklaşık iki hafta boyunca sadece Almanya değil Doğu Avrupa, Baltık Bölgesi ve Kuzey Denizi üzerinde icra edildi.

PKK'nın sonu yaklaştı kilit kapanıyor! MSB açıkladı: Teröristler beklenen sondan kaçamayacak PKK'nın sonu yaklaştı kilit kapanıyor! MSB açıkladı: Teröristler beklenen sondan... Haberi Görüntüle

23 NATO MÜTTEFİKİ ÜLKELERİN DIŞINDA KATILAN ÜLKELERDE OLDU 

Bugün sona eren tatbikatta, 23 NATO müttefiki ile NATO üyesi olmayan iki ülke İsveç ve Japonya'dan 250'den fazla uçak, 10 bin havacı personel görev aldı. Tatbikatın ana unsurlarını Alman Hava Kuvvetleri ve ABD'den gelen 110 uçakla Amerikalı havacılar oluşturdu.

Provokatörler sönen ateşi körükleme peşinde! Suriyelilerin dükkanlarını basıp haraç kestiler! Provokatörler sönen ateşi körükleme peşinde! Suriyelilerin dükkanlarını basıp haraç kestiler! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE 3 F-16 UÇAĞI YER ALDI 

Air Defender 2023 tatbikatında, Türkiye de üç F-16 uçağıyla yer aldı. Uçaklar, Merzifon'da konuşlu 151. Filo Komutanlığından Almanya'ya uçtu. Türk uçakları, tatbikat boyunca yaklaşık 40 sorti gerçekleştirdi.

Selçuk Bayraktar'dan 15 Temmuz paylaşımı Selçuk Bayraktar'dan 15 Temmuz paylaşımı Haberi Görüntüle

4 SORTİ ŞEKLİNDE UÇUŞLAR İCRA EDİLDİ 

Birlik Yer Değiştirme Komutanı Albay Ersin Özmen, tatbikattaki görevleri ve hedefler hakkında konuştu; Tatbikata, üç F-16 ve Türk Hava Kuvvetlerinin değişik birimlerinden 56 personelle katılım sağladıklarını aktaran Albay Özmen, "Tatbikattaki amacımız; NATO üyesi ülkelerle karşılıklı operasyonel kapasiteyi artırmak ve koordinasyonu sağlamaktı. Bu kapsamda kuzey ve doğu sahada iki blok şeklinde günde 4 sorti şeklinde uçuşlarımızı icra ettik." dedi.

KKTC dönüşü siyasete basketbol molası: Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar parkede! KKTC dönüşü siyasete basketbol molası: Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar parkede! Haberi Görüntüle

"TÜM ÜLKELERLE KARŞILIKLI OLARAK ÇALIŞTIK"

Ersin Özmen, uçuşlarda çoklu görev ve düşman hava savunma sistemlerini baskı altına alma görevlerini icra ettiklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu; "Bizim için harp hazırlığımızı göstermek ve NATO üyesi ülkelerle işbirliğimizi artırmak için güzel bir fırsat oldu. Tüm ülkelerle karşılıklı olarak çalıştık. Farklı meydanlardan aynı anda görevler icra ettik. Bunun yapılabilirliğini gördük. Gerçek bir harekat ortamında da bu tür görevler icra edilecek. O yüzden bizim için çok güzel bir eğitim fırsatı oldu."

The Boys 4. sezon 9. bölüm ne zaman? The Boys 4. sezon bitti mi? The Boys 4. sezon 9. bölüm ne zaman? The Boys... Haberi Görüntüle

"TÜRK EKİBİ OLARAK HER ROLDE GÖREV YAPABİLİRİZ"

Tatbikatta yer alan F-16 pilotu Binbaşı Şen de tatbikat öncesindeki planlamalarda, Türk ekibi olarak her rolde görev yapabileceklerini beyan ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:"Planlamalarda verilecek her türlü görevi yapabileceğimizi beyan ettik. Bu nedenle tatbikatta çeşitli görevler aldık. Aynı uçuşta tek seferde 4 farklı görev aldığımız oldu. Havadan havaya, havadan yere, hareketli hedeflere taarruz ve yakın hava desteği görevini tek bir uçuşa sığdırdık."

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya kimdir? TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya kimdir? Haberi Görüntüle

TÜRK ASKERİNE ALMAN VE AMERİKALILARDAN ÖVGÜ

Türk pilotlar ve havacılar, tatbikata katılan müttefik ülkelerin askerlerinin takdirini ve beğenisini kazandı. Bunlardan biri olan Amerikalı pilot Yarbay Josh Higgins, tatbikat sırasında Türk pilotlarla yaşadığı tecrübeleri anlattı.ABD'nin New Orleans kentindeki üsten tatbikat için Almanya'ya gelen F-15 pilotu ve tim komutanı Higgins, Air Defender sırasında Türk pilotlarla birkaç farklı durumda etkileşimi olduğunu ifade etti. Higgins, "Türk pilotları çok iyiydi ve profesyoneldi. İşlerini çok iyi yapıyorlar ve taktik olarak çok iyi performans sergilediler. Onlarla uçarken ben de kendilerinden bazı güzel şeyler öğrendim." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz ruhuna sahip çıkacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz ruhuna sahip çıkacağız Haberi Görüntüle

"TATBİKAT ÇOK İYİ GEÇTİ"

Air Defender 2023 boyunca Türk ekibiyle çalışan Alman subay da birlikte çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Adının verilmesini istemeyen Alman subay, "Türk ekibiyle 9 yıl önce de çalışmıştım. Bu nedenle ne beklemem gerektiğini biliyordum. Çok iyilerdi, tatbikat çok iyi geçti. İşbirliğimiz de tüm NATO müttefikleri arasında olmasını beklediğimiz gibiydi. Türk ekibi üzerlerine düşen görevi çok iyi yaptı." ifadesini kullandı.

Provokatörler sönen ateşi körükleme peşinde! Suriyelilerin dükkanlarını basıp haraç kestiler! Provokatörler sönen ateşi körükleme peşinde! Suriyelilerin dükkanlarını basıp haraç kestiler! Haberi Görüntüle

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading