banner2

NATO'nun depremzedeler için yolladığı konteynerler yola çıktı! En az 4 bin kişiye geçici barınma sağlayacak

NATO, Kahramanmaraş'ta 9 saat arayla meydana gelen çifte depremin ardından Türkiye'ye göndereceği 1000'den fazla konteynerden ilk 600'ünü taşıyan geminin İtalya'dan yola çıktığını duyurdu.

Gündem 20.02.2023, 07:59 20.02.2023, 14:45
Abone ol
NATO'nun depremzedeler için yolladığı konteynerler yola çıktı! En az 4 bin kişiye geçici barınma sağlayacak

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmara merkezli çifte depremin ardından tüm dünya Türkiye için seferber oldu. Birçok insani yadım uçağı ve arama kurtarma ekibi gönderen ülkelerin yanı sıra da NATO da Türkiye'ye yardım eli uzattı. NATO, depremzedeler için Türkiye'ye konteyner gönderiyor.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 600 konteyneri taşıyan gemi İtalya'nın Taranto limanından 19 Şubat'ta ayrıldı.

EN AZ 4 BİN KİŞİYE GEÇİCİ BARINMA SAĞLAYACAK

Sevkiyat, depremlerden etkilenen en az 4 bin kişiye geçici barınma sağlanması hedefiyle NATO'nun Napoli'deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı ile NATO Destek ve Tedarik Ajansı arasındaki koordinasyonun bir sonucu olarak gerçekleşecek.

GELECEK HAFTA İSKENDERUN'A ULAŞACAK

Konteynerlerin gelecek hafta İskenderun'a ulaşması ve ekipmanların indirilip şantiyeye teslim edilmesinin ardından kampın kurulmasına başlanması bekleniyor.

BİRÇOK İMKANLARI İÇERİYOR

NATO'dan daha önce yapılan açıklamada, barınma tesislerinin gönderilmesi için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerinin değerlendirildiği, tesisler kurulduktan sonra NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış şartlarına uygun çadırların etrafına yerleştirileceği belirtilmişti.

Normalde NATO'nun tatbikatları ve operasyonlarında kullanılan karargah komplekslerinden oluşan tesislerin ısınma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları gibi imkanları içerdiği bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!