banner2

NATO liderlerinden aile fotoğrafı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Bıden arasında samimi sohbet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ndeki aile fotoğrafı çekimine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson başta olmak üzere bir dizi görüşme daha gerçekleştirecek. Erdoğan ve Biden, aile fotoğrafı sırasında ayaküstü tokalaşıp sohbet etti.

Gündem 29.06.2022, 15:35 29.06.2022, 16:20
Abone ol

NATO Liderler Zirvesi İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı. Zirvede; yaklaşık 5 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşının etkileri, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvuruları ve terörizm gibi konular masaya yatırıldı.

MACRON'LA BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.İki liderin NATO Zirvesi kapsamında IFEMA Kongre Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen baş başa görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

AB KONSEYİ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'i kabul etti. NATO Zirvesinin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi. Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ile AK Parti Rize Milletvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Madrid Zirvesi’nin yapılacağı yerde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez tarafından karşılandı. Erdoğan daha sonra NATO Aile Fotoğrafı çekimine katıldı.

ERDOĞAN İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Madrid'de ikili temaslarına devam etti. Erdoğan ve Johnson'ın NATO Zirvesi kapsamında IFEMA Kongre Merkezi'ndeki görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

NATO Liderler Zirvesi geleneksel aile fotoğrafının çekilmesi ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında liderlerin resmi karşılanması töreni ve aile fotoğrafı çekimine iştirak etti. Aile fotoğrafında en ön sırada yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson ile yan yana poz vermesi dikkatlerden kaçmadı. Aile fotoğrafının ardından oturum salonuna geçildi ve zirve başladı.

AYAKÜSTÜ SAMİMİ SOHBET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Johnson başta olmak üzere bir dizi görüşme daha gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD başkanı Biden, bu akşam gerçekleştirilecek yüz yüze görüşme öncesinde NATO aile fotoğrafı için yan yana gelerek ayrıca fotoğraf verdiler ve ayaküstü tokalaşıp samimi bir şekilde sohbet ettiler. İki liderin keyifli halleri dikkatlerden kaçmadı.

ZELENSKİ OTURUMA KATILDI

NATO'nun son yıllardaki en önemli zirvesinin resmi oturumu ise IFEMA fuar alanında, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili konuşmalarla başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin video konferans aracılığıyla, Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'nın bizzat Madrid'e gelerek katıldığı ilk oturumun ardından "Madrid Stratejik Konsepti" adıyla NATO'nun gelecek 10 yılındaki yol haritasının belirleneceği ve yaklaşık 15 sayfa olduğu belirtilen metin üzerindeki tartışmalara geçilecek.

ZİRVE NE ZAMAN SONA ERECEK?

Öğleden sonraki oturuma ise NATO üyesi 30 ülkenin yanı sıra zirveye davetli olan, NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç ile Gürcistan, Bosna Hersek, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore devlet veya hükümet başkanları da katılacak. Zirvenin 29 Haziran'daki programı Prado Müzesi'nde verilecek akşam yemeği ile sona erecek.

İşte tarihi NATO zirvesinden objektiflere yansıyan kareler...
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!