NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Bugün tarihi kararlar alacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Zirve açılış öncesinde gazetecilere açıklamada bulundu. Stoltenberg, bugün tarihi kararlar alınacağını belirterek, İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğe davet edilmesi ve Ukrayna'ya desteğin artırılması gibi kararlar alınacağını belirtti.

Gündem 29.06.2022, 10:31 29.06.2022, 11:31
Abone ol
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Bugün tarihi kararlar alacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nin açılış oturumu öncesinde gazetecilere açıklamada bulundu. 

'BUGÜN TARİHİ KARARLAR ALACAĞIZ'

Gazetecilere konuşan Stolteberg, 'Bugün tarihi kararlar alacağız' diyerek, en son 2010 yılında Lizbon'da kabul edilen Stratejik Konsept belgesinin değişeceğini belirtti. 

STRATEJİK KONSEPT BELGESİ DEĞİŞECEK

Stoltenberg, o zamanki belgede Çin'den tek kelimeyle bahsedilmediğini Rusya'nın stratejik ortak olarak görüldüğüne dikkat çekerek, bugünkü belgede Rusya'nın NATO'nun güvenliğine doğrudan tehdit ve Çin'in NATO değerleri ve çıkarları karşısında sınama oluşturduğunun görüleceğini belirtti. 

NATO'NUN ASKERİ GÜCÜ ARTIRILIYOR 

Diğer yandan caydırıcılık ve savunmanın kuvvetlendirileceğini belirten Stoltenberg, daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvet ve muharip formasyonda birlik ile önceden konşlandırılmış askeri malzemelerin hazırlanacağına dikkat çekti. 

FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO'YA DAVET EDİLECEK 

Stoltenberg, dün Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan muhtıra sonrasında İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğe davet edilmesi konusunda bugün karar alınacağını belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!