banner2

NATO'da ibre Türkiye'den yana! Yunan'ın eleştirisine net yanıt: Türkiye mücadelesinde haklı

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar, 'İspanya'daki toplantıda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri en çok konuşulan konu oldu'' dedi. Yunanistan dahil birçok ülke ''Türkiye süreci bloke ediyor'' şeklinde eleştiriler yaptı ancak NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’ye destek verdi.

Gündem 25.11.2022, 08:54 25.11.2022, 09:14
Abone ol
NATO'da ibre Türkiye'den yana! Yunan'ın eleştirisine net yanıt: Türkiye mücadelesinde haklı

18 Kasım'da İspanya'da gerçekleşen NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın üyelik talebi masaya yatırılırken Yunanistan başta olmak üzere bazı ülkeler ''Türkiye süreci bloke ediyor'' şeklinde eleştiriler yapıldı. Eleştirilere karşılık Genel Sekreter Stoltenberg, Türkiye’ye destek verdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİ'YANIN ÜYELİK TALEBİ

İspanya'daki toplantı sonası Hürriyet'e konuşan NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar, önemli bilgiler verdi. Ahmet Berat Çonkar, ''Genel Kurul’da en fazla gündeme getirilen konulardan biri İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri oldu. Akabinde de İsveç ve Finlandiya ne zaman üye olacak soruları geldi. Bizden bilgi almak istediler. Parlamento bu konuda ne düşünüyor? Türk heyeti olarak Finlandiya ve İsveç’le yapılan 3’lü anlaşma çerçevesinde beklentilerimizin olduğunu ve bu konuda somut bir mekanizmanının oluştuğunu ve toplantıların devam ettiğini ifade ettik. Halen atılması gereken adımlar olduğunu ifade ettik.'' dedi.

NATO’yla ‘altın günler’

YUNAN'A CEVAP: TÜRKİYE MÜCADELESİNDE HAKLI

Soru-cevap kısmında neler yaşandığını anlatan Ahmet Berat Çonkar, ''Yunanistan başta olmak üzere bir takım ülkeler kendi sınırlarını aşarak bir anlamda Türkiye’yi baskılayacak, ‘Türkiye bu süreci bloke ediyor’ dedi. NATO Genel Sekreteri de yaptığı konuşmada Türkiye’nin terörle mücadelesinde haklı olduğunu, bu süreçte bir anlaşmanın olduğunu ve gereğinin yapılması gerektiğini vurguladı. NATO Genel Sekreteri’nin Türkiye’ye karşı samimi olduğunu düşünüyorum. Terörle mücadelemizi net bir şekilde anlıyor, kavrıyor.'' ifadelerini kullandı.

ÖNERGEYİ GERİ ÇEKTİLER

İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğinin hızlandırılmasıyla ilgili Genel Kurul’da bir önerge verildiğini belirten Ahmet Berat Çonkar, ''Üyeliğin Türkiye’de seçimler olmadan önce onaylanması gerektiğine yönelik bir maddeyi deklarasyona koymak istediler. Biz karşı çıkınca önergelerini geri çekmek zorunda kaldılar. Önergelerini, ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya en kısa sürede üye olmasını temenni ediyoruz’ şeklinde değiştirdiler.” dedi.

NATO’yla ‘altın günler’

''NATO'DA ALTIN GÜNLERİMİZİ YAŞIYORUZ''

''NATO’da altın günlerimizi yaşıyoruz.'' diyen Ahmet Berat Çonkar, ''Daha önce bize selam vermeyenlerden ‘Biz de ülkemizde PKK ile mücadele ediyoruz, fırsat vermiyoruz’ gibi şaşırtıcı şeyler söyleyenler oldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!