banner2

NASA araştırmacısı 65 depremi tek tek inceledi! Depremden sonra gökyüzünde beliren esrarengiz ışığın nedeni ortaya çıktı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde gökyüzünde beliren mavi ışıklar gizemini koruruken bunun benzerinin Gölcük depreminde de ortaya çıktığı açıklandı. Konuya ilşkin uzmanlardan çarpıcı açıklamalar geldi. İşte deprem esnasında beliren mavi ışığın nedeni...

Gündem 25.03.2023, 10:38 25.03.2023, 11:05
Abone ol
NASA araştırmacısı 65 depremi tek tek inceledi! Depremden sonra gökyüzünde beliren esrarengiz ışığın nedeni ortaya çıktı

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi esnasında gökyüzünde beliren mavi ışığın nedeni hala gizemini korurken 1999'da Gölcük'te meydana gelen depremde de aynı olaylara şahit olunduğu açıklandı.

Gökyüzündeki gizemli ışığın sebebini birçok uzman yorumladı. İşte deprem ışıklarıyla ilgili gerçekler...

65 DEPREM TEK TEK İNCELENDİ

Milliyet'in aktardığı habere göre, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki San Jose Eyalet Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak görev yapan ve aynı zamanda NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nde kıdemli bir araştırmacı olan Friedemann Freund, 2000'li yıllarda tam da bu konuyla ilgili bir çalışma başlattı. 

Freund ve meslektaşları, 1600'lü yıllardan 2000'lere kadar gerçekleşen tam 65 depremi detaylıca inceleme altına aldı. Bütün bu olaylarda depremlerden sonra mavi renge benzer ışıklar ortaya çıkıyor ve hiç kimse bu ışığın sebebini net olarak ifade edemiyordu. 

BİRÇOK DEPREMDE GÖRÜLEN MAVİ IŞIKLAR

Freund ve ekibi, elde ettiği ilk bulguları 2014 yılında tamamladıkları Sismolojik Araştırma Mektupları'nda (Seismological Research Letters) yayımladı. Araştırmada dikkat çeken vakalardan birkaçı şu şekildeydi: 

12 Kasım 1988 yılında Kanada'nın Quebec bölgesinde yaşayanlar, bölgede güçlü bir deprem yaşanmadan henüz 11 gün önce St. Lawrence Nehri boyunca parlak mor ve pembe bir ışık gördüklerini anlatmışlardı. 2007 yılında Peru'da meydana gelen 8.0 şiddetindeki depremden önce güvenlik kamerası videosunda kaydedilen ışıklara tanıklık edenler bu ışıkların gökyüzünü aydınlatan parlak flaş gibi olduğunu söylediler. 2009'da İtalya'daki depremden önce de gökyüzünde devasa mavi ışıklar görülmüştü."

ELEKTRİK YÜKLERİNDEN KAYNAKLANDIĞI AÇIKLANDI

Geniş bir veri tabanı üzerinde çalışan araştırmacılar sonunda ilginç bir sonuç elde edildi. Araştırmacılar, deprem esnasında gökyüzünde beliren ışıkların aslında yalnızca o esnada olmadığını deprem sonrasında ve öncesinde de bu ışıkların görülebildiğini tespit etti. Freund ve meslektaşları, deprem esnasında, öncesinde ve sonrasında gökyüzünde oluşan ışıkların sismik aktivite sırasında belirli kaya türlerinde etkinleştirilen elektrik yüklerinden kaynaklandığını düşündüklerini açıkladı.

KAYALAR IŞILDAYIP PARLAMAYA BAŞLIYOR

Freund, deprem sırasında ışığın oluşma sebebini şu şekilde açıkladı:

Bir depremin mekanik gerilimi kayaya çarptığında kimyasal bağların kırılmasına sebep olarak pozitif elektrik yükünden meydana gelen boşluklar ortaya çıkarır. Bu p boşlukları faydan yüzeye yatay biçimde akabiliyor ve ışık meydana getirebilen kuvvetli bölgesel elektrik alanları tetikliyor. P-boşlukları, normal koşullar altında uyku halinde duruyor ancak depremler sırasında uyandıklarında kayalar ışıldayıp parlamaya başlıyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!